1)مردم به خاطر گوش های درازم مرا مسخره می کنند، می توانید به من کمک کنید؟
با وجودی که این یک درخواست معمول در افراد جوانتر می باشد ولی مسخره شدن و دست افتادن در هر سن ناراحت کننده است. شاید تعجب کنید اگر بشنوید که سالانه افراد بالغ زیادی به ما مراجعه می کنند و چنین شکایتی را مطرح می کنند. آنها از اینکه مدام با موهای بلندشان گوشهایشان را بپوشانند دیگر خسته شده اند. هیچ وقت برای اصلاح و ترمیم گوش های معروف به «خفاشی» دیر نیست. اتوپلاستی یک عمل بی خطر و سرپایی می باشد که ما را قادر به بازسازی یا تغییر شکل غضروف گوش می کند بطوری که در نهایت گوش ها بصورت قرینه و نزدیک به سر قرار می گیرند.

2) من قبلا یکبار اتوپلاستی انجام دادم ولی از نتایجش راضی نیستم.
گرچه عوامل غیر قابل انتظاری نظیر خوب شدن زخم با نحوه انجام اقدامات و اعمال پس از جراحی می توانند روی نتیجه نهایی تأثیر بگذارند، ولی یک نتیجه خوب روی دانش و مهارت و تجربه جراح استوار است. یک جراح پلاستیک صورت به شرطی اتوپلاستی را انجام می دهد که از بابت موارد زیر مطمئن باشد:

  • محاسبات دقیق زیربنایی درجه بزرگی و برآمدگی گوش
  • اندازه و حالت قرینگی گوشها
  • تناسب گوشها با صورت و سر
  • بلوغ و انحناپذیری غضروف
  • جایگاه استراتژیک بخیه های اتوپلاستی
  • نوع اصلاح بخیه
  • سلامت فیزیکی، سن و آمادگی بیمار

جراحی که قصد انجام بازنگری اتوپلاستی را دارد باید بسیار با تجربه و ماهر باشد. چون علاوه بر اینکه بازنگری اتوپلاستی خیلی سخت تر از اتوپلاستی اولیه است. موقعیت آناتومیکی غضروف اولیه و موقعیت قسمت موردنظر در طی اتوپلاستی اولیه تغییر کرده است.

3) بهترین سن برای انجام یک اتوپلاستی چه سنی است؟
عوامل زیادی روی این قضیه تأثیر می گذارند. اول از همه، رشد گوش نزدیک به بلوغ، حدود 6ـ 5 سالگی است. بنابراین، این سنین برای انجام اتوپلاستی فوق العاده است. عامل بعدی تأثیر روانی ناشی از فشار همسالان است. که از سنین 8ـ 7 سالگی شروع می شود. لذا قبل از شروع این فشارها و به بلوغ رسیدن غضروف گوش بهترین زمان برای جراحی است. معمولا به اولیا توصیه می شود که وقتی کودک به سن 6ـ 5 سالگی می رسد با یک جراح مشورت کنند.

4) آیا من بعد از عمل شکل واقعی خود را حفظ خواهم کرد؟
اکثر بیماران می گویند که وقتی بعد انجام عمل به جمع اطرافیان خود باز می گردند با اظهارات زیر مواجه می شوند:
وای خدای من، توفوق العاده شدی! یا مدل موها تو عوض کردی! یا توی تعطیلات بودی و … حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان دهنده موفقیت آمیز بودن جراحی است. اگر چه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد و خیلی به چشمتتان بیاید و لی اگر این تغییرات توسط اطرافیان شما حس نشوند، نباید زیاد تعجب کنید.

5) بله، ولی من می خواهم که کاملاً ظاهر گوشهایم تغیر کند، آیا با این عمل می شود اینکار را نمود؟
این یک سئوال خیلی سخت است چون پاسخ دادن به آن برآورده کننده انتظارات واقع گرایانه فرد است. تنها یک جراح خوب و صادق می تواند در ملاقت با بیمار او را از توقعات واقع گرایانه یا غیر واقع گرایانه اش مطلع سازد. و این پاسخ در مورد افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

6) آیا می توانم در حین عمل بیدار بمانم؟
بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و دچار بی حسی موضعی می شوند. بیماران در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند. تزریق مسکن بصورت درون رگی IV نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در هنگام شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته باشند. تا 7 روز بعد از عمل نباید بیماران رانندگی کنند (این مدت با توجه به نوع عمل بیشتر نیز می شود).

7) این عمل چقد درد دارد؟

اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم. به تمام بیماران نسخه ای از داروهای مسکن ارائه می شود. افرادیکه جراحی صورت انجام داده اند تا 48 ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می کنند. معمولا افراد بعد از انجام عمل هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی ندارند.

8) جراحی چقدر طول می کشد؟
مدت جراحی به عوامل مختلفی نظیر پیچیدگی گوش های هر فرد بستگی دارد. بازنگری اتوپلاستی کمی بیشتر طول می کشد چون به دقت بیشتری نیاز دارد.

9) آیا بعد از عمل می توانم خودم رانندگی کنم؟
خیر ـ به خاطر اثرات بی هوشی، بیماران قادر نخواهند بود بعد از عمل رانندگی کنند.

10) آیا می توانم بلافاصله بعد از عمل به منزل بروم؟
اکثرا این عمل بصورت سرپایی انجام می شود، از آنجائیکه بعد از تسکین یافتن شما باید به خانه برگردید، باید یک فرد مورد اطمینان شما را به منزل برساند و شب را در کنار شما بماند تا فردا دوباره برای بازکردن بانداژ شما را تا مطب همراهی نماید.

11) خوب شدن کوفتگی ها و تورم ها چقدر طول می کشد؟
در پایان هفته اول، کوفتگی ها و تورم های بعد از عمل شروع به خوب شدن می کنند. ناپدید شدن کامل این علائم 3 ـ 2 هفته به طول می انجامد. شما می توانید کوفتگی ها را به خوبی با کمک لوازم آرایش 10 ـ 7 روز بعد از عمل استتار کنید.

12) چه وقت می توانم به کارم برگردم؟
اکثر بیماران 4 ـ 3 روز بعد از عمل به سرکار یا مدرسه خود باز می گردند اما معمولا یک هفته مرخصی توصیه می شود. پس از 2 هفته هرگونه تورم با کوفتگی باقی مانده را می توان بوسیله آرایش کردن استتار کرد. بیماران حساس تر 2 هفته سرکار نمی روند. بچه ها 4 ـ 3 روز به مدرسه نمی روند و بعد از آن می توانند بروند ولی باید تا 3 هفته از کلاس های فیزیکی و ورزش پرهیز کنند.

13) از چه وقت می توانم فعالیت بدنی دشته باشم؟
بعد از عمل تا 3 هفته نباید فعالیت های آیروبیک انجام داد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود باعث به تعویق افتادن زمان بهبودی و ترمیم تورم می شود.

14) من واقعا می خواهم که این کارها را انجام دهم اما من عصبی هستم، وقتیکه دچار استرس می شوم چه کار کنم؟
اشکالی ندارد. یکی از بهترین راه های مقابله با عصبی شدن این است که ببینیم دیگران به چه نتایجی رسیده اند. لحظاتی به تصاویر قبل و بعد از عمل افراد نگاه کنید. از آنجائیکه شما در انتخاب جراح مجرب دقت داشته اید، باید نظیر یک فرد آگاه بدانیدکه چه وقت برای انجام جراحی زیبایی مناسب است.