1)من لب های خیلی باریکی دارم، آیا می توانید آنها را بزرگتر (کلفت تر ) کنید؟
لب را می توان بوسیله روشهای متعددی از قبیل تزریق چربی، dermal fat graft، alloderm، V-Y Lip advancement بزرگ کرد. هر روش مزایا و مضراتی دارد. جزئیات مربوط به هر کدام از این جراحی ها در زیر لیست شده است. تشخیص اینکه کدام روش برای شما بهترین است، از طریق کسب کمی اطلاعات راجع به هر روش ممکن می شو د. مشورت با یک جراح پلاستیک با تجربه می تواند کمک بزرگی برای انتخاب یک روش مناسب به شما باشد.
تزریق چربی Fat injections
بیماران وقتی که قصد درمان چندین ناحیه از قبیل لبها و خطوط لبخند را داشته باشند معمولا از این روش استفاده می کنند. مزایای این روش عبارتست از چربی از بدن خود فرد برداشته می شود، محدودیتی در دسترسی وجود ندارد و از یک منطقه کوچک نیز می توان چربی کشید.
چربی از نقطه دیگری از بدن (معمولا شکم) بوسیله یک برش کوچک و ناپیدا برداشته می شود. بنابر این منطقه ای که چربی می دهد بسرعت درمان می شود.
برخلاف روش کلاژن که کلا 8 ـ 6 ماه طول می کشد تا دوباره جذب شود 30 تا 50 درصد چربی تزریق شده دائمی است با این وجود ندرتا در برخی بیماران کل چربی ممکن است دوباره جذب شود. چربی خیلی به ندرت بصورت ناقرینه دوباره جذب می شود.
پیوند چربی پوستی Dermal Fat Graft
در این روش، نوار باریکی از پوست و چربی از طریق یک برش کوچک در دو گوشه دهان خارج می شود. از این روش هنگامی استفاده می شود که پس از یک عمل همزمان مانند کشیدگی صورت مقداری از پوست باقی مانده باشد. با این وجود این روش بصورت مستقل هم بکار برده می شود.
مزیت این روش این است که چربی از بدن خود شما گرفته می شود و نسبت به کلاژن کمتر دوباره جذب می شود. بوسیله یک عمل پیوند چربی پوستی، چربی بیشتری زنده می ماند چون پوست dermis در روند مشابهی با یک پیوند پوستی عمل می کند و چربی را تغذیه می کند. بنابراین، احتمال زنده ماندن دراز مدت چربی بیشتر می شود. عیب این روش این است که اگر در نتیجه یک عمل دیگر کمی پوست باقی ماند، نمی توان بصورت همزمان از آن استفاده کرد.
متأسفانه مردم فکر می کنند که با انجام این عمل دچار موهای ضخیم و بزرگی در منطقه عمل می شوند. این روش همچنین می تواند تا 50 ـ 30 % باز جذب نماید و نتایج نهایی ظرف یکسال دیده می شوند.
آلودرم
یک مزیت آلودرم، یک پیوند نرم، انعطاف پذیر، مصنوعی (از بدن یک فرد دیگر) است بنابراین به برش ثانویه دیگر نیازی نیست. آلودرم یک روش بی خطر است چون این روش قسمتی از پوست را پرس می کند که سلولی وجود ندارد بنابراین نمی تواند باعث انتقال بیماری شود.
به علت انعطاف پذیرشی که دارد، به راحتی از طریق برش لب در گوشه های دهان خارج می شود. نظیر پیوند چربی پوستی آلودرم می تواند یک افزایش متوسط ایجاد نماید و ظرف یکسال 50 ـ 30 % باز جذب می شود. خیلی به ندرت کلاً باز جذب می شود.
V-Y Lip advancement
معمولا این روش به افرادی توصیه می شود که می خواهند حداکثر اندازه لب را با اصلاح دائم داشته باشند. در این روش برشها درون (لایه داخلی) لب ها زده می شوند و به طریقی دوخته می شوند که به سمت خارج لب برگردانده می شوند. در نتیجه جای برش دیده می شود.
مزیت این روش این است که نیازی به منطقه دهنده وجود ندارد. عیب این روش این است که فرد تا چند ماه احساس زبری می کند. همچنین یک بی حسی موقتی دیده می شود. در این روش تورم زیادی دیده می شود و تا 4 هفته وجود دارد.
در کلیه روش های بزرگ کردن لب، دستیابی به نتیجه نهایی یکسال طول می کشد. برای پیدا کردن بهترین روش برای شما با یک جراح پلاستیک مجرب مشورت کنید.

2) آیا بزرگ کردن لبها باعث محو شدن چروک های اطراف دهان می شود؟
بزرگ و کوچک کردن لب ها تنها اندازه لب را تغیر می دهند. برای اصلاح چروک و خطوط اطراف دهان باید به روش های صاف کردن پوست مراجعه کرد. این روش ها با استفاده از روش های خراشیدگی ، شیمیایی یا لیزری لایه خارجی پوست را صاف می کنند وبه فرد ظاهری جوانتر می دهند. روش صاف کردن پوست یکی از پرمصرف ترین روش های جوانسازی است چون اغلب زیبایی فرد را طبیعی جلوه می دهد.

3) لبهای من خیلی بزرگند، آیا می توانید آنها را کوچکتر کنید؟ 
بله، بیشتر اوقات ما بوسیله یک جراحی مختصرتر و سرپایی اندازه لب های فرد را کوچکتر می کنیم. در حالی که تقاضای هر بیمار منحصر به فرد است، نگاه کردن به عکس های قبل و بعد از عمل سایر بیماران کمک شایانی به آنها می کند.
درخواست کوچک کردن لب می تواند نتیجه بیماری ارثی Melkerson Rosenthal باشد و یا به علت ناقرینگی لبها باشد. معمولا لب پایینی بزرگتر از لب بالایی است. در این شرایط، کوچک کردن لب تلاشی برای احیای حالت طبیعی فرد باشد.
عموما برای کوچک کردن لب در منطق تماس لب خیس با لب خشک (در تقاطع موکوتانئوس) یک برش نامعلوم زده می شود. این برش به راحتی مستتر می شود و نتایج کاملاً رضایت بخش هستند. بیماران باید بدانند که تورم های خیلی بزرگی در طول هفته اول بوجود می آیند ولی به تدریج خوب می شوند. نتایج 3 ـ 2 هفته بعد از عمل به دست می آیند بخیه ها در هفته پنجم برداشته می شوند. تا 3 هفته از ورزش حرفه ای و سنگین دوری کنید. به علت خود درمانی بدن، نتیجه نهایی تا پایان یکسال دیده نخواهد شد.

4) من می خواهم که لبهایم تغییر فاحشی بکنند، آیا می توان این کار را کرد؟
این یک سئوال خیلی سخت است چون پاسخ دادن به آن برآورده کننده انتظارات واقع گرایانه فرد است. تنها یک جراح خوب و صادق می تواند در ملاقت با بیمار او را از توقعات واقع گرایانه یا غیر واقع گرایانه اش مطلع سازد. و این پاسخ در مورد افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

5) می توانم در حین عمل بیدار بمانم؟
بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و دچار بی حسی موضعی می شوند. بیماران در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند. تزریق مسکن بصورت درون رگی IV نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در هنگام شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته باشند. تا 7 روز بعد از عمل نباید بیماران رانندگی کنند (این مدت با توجه به نوع عمل بیشتر نیز می شود).

6) این عمل چقد درد دارد؟
اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم. به تمام بیماران نسخه ای از داروهای مسکن ارائه می شود. گاها بیماران 5 ـ 4 روز بعد از عمل اقدام به مصرف داروهای مسکن می نمایند. افرادیکه جراحی صورت انجام داده اند تا 48 ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می کنند. معمولا افراد بعد از انجام عمل هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی ندارند.

7) جراحی من چقدر طول می شد؟
مدت جراحی به فاکتورهایی نظیر اندازه، جایگاه و پیچیدگی آناتومیکی فرد بستگی دارد. عمل بازنگری جراحی کمی بیشتر از خود جراحی طول می کشد چون باید عمل جراحی اولیه را اصلاح نمود.

8) آیا بعد از عمل می توانم خودم رانندگی کنم؟
خیر ـ به خاطر اثرات بی هوشی، بیماران قادر نخواهند بود بعد از عمل رانندگی کنند.

9) خوب شدن کوفتگی ها و تورم ها چقدر طول می کشد؟
در پایان هفته اول، کوفتگی ها و تورم های بعد از عمل شروع به خوب شدن می کنند. ناپدید شدن کامل این علائم 3 ـ 2 هفته به طول می انجامد. شما می توانید کوفتگی ها را به خوبی با کمک لوازم آرایش 10 ـ 7 روز بعد از عمل استتار کنید.

10) چه وقت می توانم به سر کار برگردم؟
اغلب بیماران یک هفته مرخصی می گیرند اما آنهایی که حساسیت زیادی دارند تا 2 هفته سر کار خود نمی روند. بازگشت به کار به فاکتورهای مختلفی نظیر ماهیت شغل شما و سلامت عمومی شما بستگی دارد. نباید وسایل سنگین بلند کنید، خم شوید و تقلا کنید (تا 2 هفته پس از عمل).

11) از چه وقت می توانم فعالیت بدنی داشته باشم؟
بعد از عمل تا 3 هفته نباید فعالیت های آیروبیک انجام داد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود باعث به تعویق افتادن زمان بهبودی و ترمیم تورم می شود.

12) من واقعا می خواهم که این کارها را انجام دهم اما من عصبی هستم، وقتیکه دچار استرس می شوم چه کار کنم؟
اشکالی ندارد. یکی از بهترین راه های مقابله با عصبی شدن این است که ببینیم دیگران به چه نتایجی رسیده اند. لحظاتی به تصاویر قبل و بعد از عمل افراد نگاه کنید. از آنجائیکه شما در انتخاب جراح مجرب دقت داشته اید، باید نظیر یک فرد آگاه بدانیدکه چه وقت برای انجام جراحی زیبایی مناسب است.

 

برخی از خدمات دکتر فرزان رضایی جراح زیبایی بینی و صورت