جراحی بینی سبک ترکیه ای با سبک ایرانی تفاوت دارد ؟ تا به الان به این نکته فکر کرده اید که جراحی بینی در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است یا خیر ؟ آیا گوناگون بودن نژاد می تواند باعث شود که دیدگاه ها نسبت به جراحی بینی در میان افراد با ملیت های مختلف یکسان نباشد ؟ موضوعی که دکتر فرزان رضایی در اینجا می خواهد به آن بپردازد سبک های مختلف عمل کردن بینی است ؛ خصوصاً ترکیه ای که امروزه در کشور ما بسیار باب شده است.

 

جراحی بینی به سبک ترکیه ای - دکتر رضایی

 

به طور کلی پروسه عمل کردن بینی در همه جای دنیا یک روند دارد ؛ یعنی فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد ، با تکنیک مد نظر جراح اصلاحات بر روی دماغ اعمال می شود و در نهایت برش ها بخیه می شوند. حتی مراقبت های پس از عمل هم برای تمامی افراد یکسان است. اما مسئله ای که باعث به وجود آمدن سبک های مختلف می شود ، نوع تغییراتی است که برای بینی افراد اعمال می شوند. منظور این است که امکان دارد در یک کشور تمایل اکثر متقاضیان داشتن بینی کوچک و سر بالا باشد و در کشور دیگر بینی های طبیعی و بدون قوس. در نتیجه تفاوت در خواسته ها ، سبک های مختلفی از عمل ، مثل عمل بینی سبک ترکیه ای نمود پیدا می کند.

منظور از جراحی بینی سبک ترکیه ای چیست ؟

با توجه به اینکه بخشی از کشور ترکیه در آسیا و بخشی از آن در اروپا قرار دارد ، کمی تفاوت در مشخصه های ظاهری افرادی که در این دو نقطه زندگی می کنند ، وجود دارد. در خصوص بینی می توان گفت کسانی که ساکن بخش اروپایی هستند ، بینی های خوش فرم تر با ایرادات کمتری دارند و در جراحی بینی سبک ترکیه ای متقاضیان تمایل دارند به آن فرم دست پیدا کنند. به عبارتی طی رینوپلاستی اصلاحات به گونه ای اعمال شوند که فرم نهایی بینی شبیه به یک بینی بدون اشکال شهروند ترک باشد.

تکنیک های مختلف عمل بینی برای سبک و نژادهای متفاوت :

شاید با خود بگویید که بینی هر فرد منحصر به خود او بوده و با بینی شخص دیگری کاملا متفاوت می باشد ؛ پس چطور می توان گفت افرادی با یک نژاد ، دماغ هایی با ویژگی های یکسان دارند. در این جا منظور این است که اکثر افراد از یک کشور مثلا بینی های استخوانی دارند یا عموما شهروندان آن کشور بینی های پهن و بدون برجستگی را دارا هستند. مثلا در عمل بینی سبک ترکیه ای عموما دماغ هایی بدون قوس و انحنا بر روی پل بینی برای افراد ایجاد می شود.

حال با توجه به ایرادات موجود در هر نژاد برای انجام جراحی معمولا یکی از تکنیک های زیر به کار گرفته می شود :

 • عمل افزایشی بینی : این متد تقریبا در تمامی سبک ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • عمل کاهشی بینی : افرادی که به لحاظ جغرافیایی از عضو کشورهای خاورمیانه هستند ، از این تکنیک برای عمل کردن بینی شان نیز بهره گرفته می شوند. می شود گفت در جراحی بینی سبک ترکیه ای نیز این متد کاربرد دارد.
 • عمل پروجکشن بینی : این تکنیک در عمل زیبایی بینی برای افرادی با نژاد آفریقایی – آمریکایی ، آسیا ، مردم جزایر اقیانوس آرام ، آمریکایی های اصل و هیسپانیک ، اجرا می شود.

معایب بینی افراد در هر نژاد 

عموما کسانی که در راستای جراحی اقدام می کنند ، تمایل دارند عیوب زیر را برطرف سازند :

 • نوک بینی پیاز شکل : انتهای دماغ بزرگ و گوشتی است.
 • پل بینی با عرض زیاد ، باریک یا برآمده : یک یا تعدادی از ایرادها ممکن است در پل بینی بوجود آید.

نکته : با توجه به فرم طبیعی بینی افراد کشورهای خاورمیانه ، در جراحی بینی سبک ترکیه ای دو مورد فوق از عمده ترین اشکالاتی است که باید رفع گردند.

 • نوک بینی صاف یا پهن : فاصله غضروف تشکیل دهنده نوک بینی زیاد بوده و باعث زیاد شدن پهنا نوک بینی می شود
 • مشکلات تنفسی : وجود انحراف سپتوم ، گرفتگی مسیر عبور هوا یا افتادگی نوک بینی

سبک های مختلف جراحی زیبایی بینی

همانطور که میدانید تمامی انسان ها در هر جای دنیا نژاد و ملیت خاص خود را دارند ؛ این دو خصیصه می تواند در ابعاد مختلف زندگی همچون طرز فکر و سلیقه افراد در چگونه جراحی شدن بینی شان نیز تاثیر گذار باشد.  از این بابت است که عمل بینی از بُعد نژادی هم مورد بررسی قرار گرفته است. در زیر به سبک های مختلف جراحی اشاره ای کرده ایم و توضیحاتی را نیز در خصوص هر یک ارائه داده ایم:

آفریقایی – آمریکایی :

این بینی ها ساختار داخلی ضعیفی داشته و پوست پوشاننده این ساختار نیز ضخیم می باشد. بنابراین عموما ظاهر بینی پهن ، مسطح و بدون برجستگی است. برای اصلاح ایرادات از تکنیک رینوپلاستی افزایشی و پروجکشن استفاده می شود.

خاورمیانه ای :

بینی هایی با پوست ضخیم ، برآمدگی زیاد و نوک بینی پیازی شکل را دارا هستند. همچنین ممکن است به انحراف بینی هم دچار باشند. با توجه به این که موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه در این محل است می توان گفت مردم این کشور نیز به این ایرادات ممکن است دچار باشند ، پس در جراحی بینی سبک ترکیه ای چنین مواردی از طریق رینوپلاستی افزایشی یا کاهشی باید برطرف گردند.

آسیایی ها ، مردم جزایر اقیانوس آرام یا آمریکایی های اصیل :

پوست بینی آن ها ضخیم بوده و عموما پل بینی کاملا صاف و بدون زاویه ای دارند که باعث پهن تر به نظر رسیدن این ناحیه می شود. از طرفی نوک بینی زاویه دار را دارا هستند. برای اعمال اصلاحات متد افزایشی و پروجکشن مورد استفاده قرار می گیرد.

پیوند بافت بینی - دکتر فرزان رضایی

 

چرا جراحی بینی سبک ترکیه ای در کشور ما پر طرفدار است ؟

معمولا کشورهایی که در نزدیکی و همسایگی هم هستند ، در زمینه های مختلف از یکدیگر تاثیر می پذیرند. امروزه نیز با توجه به این که مسئله زیبایی نقش پررنگی در زندگی روزانه ما دارد ، افراد به دنبال این هستند که موارد جدید و البته مناسبی را تجربه کنند. از آنجایی که رفت و آمد شهروندان ایرانی به ترکیه و برقراری ارتباط با مردم آن کشور افزایش پیدا کرده ، همچنین مشاهده فرم زیبای چهره آنان و نتیجه عمل جراحی که در آن جا به انجام می رسد ، تمایل شان به جراحی بینی سبک ترکیه ای بیشتر شده است.

آیا قبل از عمل بینی به مدل ترکیه ای آمادگی خاصی لازم است ؟

شاید این گونه فکر کنید که تفاوت در سبک انواع عمل بینی ، منجر به متفاوت بودن اقدامات آماده سازی قبل از جراحی هم می شود. اما به طور کلی برای همه افراد ، چه کسانی که می خواهند جراحی بینی سبک ترکیه ای انجام دهند چه کسانی که سبک ایرانی مد نظرشان است ، همه روند یکسانی را پیش از عمل در پیش می گیرند. یعنی جلسه مشاوره و معاینه را می گذرانند ، تست ها و آزمایشات ضروری را انجام می دهند ، هدف شان از جراحی بینی را بیان می کنند و راهنمایی های لازم را از جانب دکتر دریافت می نمایند. مگر آن که فرد به لحاظ سلامتی شرایط خاصی داشته باشد که در آن صورت ، بهترین جراح بینی تهران علاوه بر اقدامات معمول ، انجام یکسری کارهای دیگر را نیز توصیه می کند.

عمل بینی سبک ترکیه ای چه ویژگی هایی دارد ؟

طی پروسه عمل بینی به سبک ترکیه تکنیک هایی مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه شما را با آن ها آشنا می کنیم :

 • یکی از مواردی که در انجام این روند به چشم می خورد ، بهره گیری از متد پلی گون است. این تکنیک دقت بالایی در شناسایی ایرادات بینی داشته و نتیجه می تواند بدون خطا حاصل شود.
 • یکی دیگر از فاکتورهای مورد نظر در جراحی بینی سبک ترکیه ای ، حفظ فرم و ساختار طبیعی بینی است. افراد تمایل دارند تا ظاهر جدید بینی کاملا با چهره شان در تناسب و هارمونی باشد. در این راستا از متدی به نام پرزرویشن رینوپلاستی استفاده می شود. در این روش از عمل کردن بینی ، کمترین تغییرات بر روی دماغ انجام شده و در عین نچرال بودن نتیجه ، ایرادات نیز رفع می گردد.
 • با توجه به فرم بینی معمول در کشور ما ، یکی از ایرادات موجود، خوش فرم نبودن نوک بینی است. در جراحی بینی سبک ترکیه ای می توان نوک بینی زاویه دار را با بهره گیری از تکنیک پلی گون برای بینی ایجاد نمود. همچنین یکی دیگر از ناهنجاری های موجود به پل بینی مربوط است که در خیلی از افراد قوز یا بر آمدگی روی آن دیده می شود ، و در برخی نیز به خاطر وجود انحراف تیغه ، آن ناحیه کج به نظر می رسد. بنابراین جراح با پیروی از سبک ترکیه ، با تکنیک پرزرویشن اصلاحات را اعمال نموده و در نهایت کانتور لاین بینی را نیز انجام می دهد. به طور طبیعی در فرم بینی ما ، خط بینی مشخص نمی باشد.

جراحی بینی بسته در عمل به سبک ترکیه ای 

در جراحی بینی سبک ترکیه ای ، برای اینکه تغییرات دقیق و طبیعی باشند ، عمل طی تکنیک بسته انجام می شود. بدین نحو از طریق برش های داخل بینی ، هر اصلاحی که نیاز باشد بر روی نوک و پل بینی اعمال می گردد. این پروسه عمل بینی سبک کم تهاجمی است که موجب می شود فرد پس از پایان یافتن جراحی ، در زمانی کوتاه بهبود پیدا می کند.

با توجه به توضیحاتی که در خصوص سبک های مختلف عمل از جمله جراحی بینی سبک ترکیه ای دادیم ، متوجه شدیم که این احتمال وجود دارد که افراد با ملیت مختلف ممکن است در مورد نحوه عمل کردن بینی خود دیدگاه و سلیقه متفاوتی داشته باشند. به طور مثال از نظر ما ایرانی ها عمل بینی به سبک ترکیه بسیار جذاب است اما افرادی از یک کشور دیگر چنین نظری نداشته باشند. پس اگر قصد دارید بینی تان به این سبک جراحی شود ، حتما بهترین جراح بینی تهران را انتخاب کنید که نسبت به مواردی که در مقاله توضیح داده شده و سبک مورد نظر اطلاعات کاملی داشته باشد.

عوارض عمل کردن بینی به سبک ترکیه ای

 • ورم که به شکل تورم بافت‌های بینی و اطراف آن رخ می دهد عارضه ای است که در تمام انواع عمل های بینی رخ می دهد و پروسه‌های طبیعی عمل بینی محسوب می شود.
 • کبودی نیز عارضه دیگری است که در اثر آسیب دیدگی رگ های خونی ظریف در بینی در حین عمل اتفاق می افتد و اغلب در عرض یک هفته محو می شود.
 • خونریزی به دلیل دستکاری شدن بینی درحین عمل ، عارضه دیگری است که در طول یک الی دو روز اول جراحی ، کاملا طبیعی بوده و متوقف خواهد شد.
 • به طور کلی ، عمل بینی به سبک ترکیه ای در صورت اجرا به دست یک متخصص باتجربه و حرفه ای ، عوارضی را به همراه نخواهد داشت.

بهترین سن جراحی زیبایی بینی به سبک ترکیه ای

برای عمل بینی در سبک های مختلف از جمله ترکیه ای ، هیچ محدودیتی وجود ندارد و افراد بعد از تکمیل شدن رشد بینی و رسیدن آن به شرایط مناسب از نظر رشد استخوان و بافت ها ، می توانند برای این عمل زیبایی اقدام کنند. رشد بینی اغلب در 15-18 سالگی کامل می شود. با توجه به نقش پوست در نتیجه عمل ، بهتر است جراحی بینی تان را بسیار به تعویق نیاندازید و تا زمانی که پوست هنوز قدرت ارتجاعی خود را از دست نداده ، برای آن اقدام کنید. پوست معمولاً تا قبل از ورود به دهه چهارم زندگی ، از خاصیت کشسانی خوبی برخوردار است.

آیا در دوره ریکاوری این پروسه تفاوتی وجود دارد ؟

این را بدانید که تجربه شما از دوره نقاهت عمل بینی به سبک ترکیه ای ، بسته به میزان تغییراتی دارد که طی پروسه جراحی روی دماغ اعمال می شوند. اما در کل ، تفاوت خاصی در این دوره وجود ندارد ، مگر در شدت اثرات جانبی که نمود پیدا می کنند. به طور معمول شما ورم و کبودی را پس از جراحی تجربه می کنید. گفته می شود شمار بیشتری از بیماران ، با گذشت دو تا سه هفته می توانند روتین روزانه خود را دنبال کنند.

چه نتیجه ای از عمل بینی مدل ترکیه ای مورد انتظار است ؟

با توجه به اصول تکنیک جراحی بینی سبک ترکیه ای که هدف دارد بینی عمل شده ظاهری طبیعی به خود بگیرد ، انتظار می رود که پس از جراحی ، تغییرات بینی مصنوعی و غیر واقعی به نظر نرسند یا به عبارتی عملی بودن آن در نگاه اول به چشم نیاید. البته باید این را هم مد نظر قرار دهید که اصلاحات با توجه به فرم طبیعی بینی و ایراداتی که دارد ، اجرا می شوند. اما به طور کلی در نهایت نتیجه ای که از این سبک بدست می آید یک بینی با ظاهری نچرال است ؛ زیرا فرم دماغ با توجه به مشخصه ها و معیارهای چهره هر بیمار طراحی شده است.

بهترین جراح برای عمل بینی به روش ترکیه ای

 

جراحی بینی سبک ترکیه ای - دکتر رضایی

 

یک بینی عمل شده زمانی فرم و ظاهری زیبا را بدست می آورد که به دست یک جراح حاذق و کارآزموده جراحی شده باشد. این نکته را همه ما می دانیم که جراح نقش اصلی را در عمل بینی ایفا می کند. اما گاها به دلیل عدم آشنایی و شناخت مشخصه های یک جراح بینی خوب و نحوه گزینش ایشان ، انتخاب درستی را در این زمینه نخواهیم داشت. در گام اول وقتی می خواهید پزشک را برای پروسه مد نظر خود انتخاب نمایید ، باید مطمئن گردید که وی در حوزه مربوطه تسلط و آگاهی بالایی را دارد. به طور مثال اگر می خواهید جراحی بینی سبک ترکیه ای انجام دهید ، باید جراح منتخب ویژگی های سبک بینی ترکیه ای را بشناسد و بداند با اعمال چه تغییراتی دماغ شما به مدل دلخواه می رسد.

همچنین اگر بهترین جراح بینی تهران از تکنیک های بروز عمل بینی مثل روش بسته و متد پرزرویشن در جراحی های خود استفاده کند ، مطمئناً نتیجه درخشان تری از عمل بینی به سبک ترکیه ای بدست می آید. از بهترین راه هایی که می توان به تبحر و تجربه پزشک پی برد ، مشاهده کردن نمونه کارهای قبل و بعد از عمل بیماران ایشان و البته ملاقات با دکتر به صورت حضوری است.

آیا می توان در عمل ترمیمی بینی ، سبک ترکیه ای را پیاده سازی کرد ؟

این را باید در نظر داشت که بعد از نخستین جراحی بینی ، به دلایل گوناگونی ممکن است فرد به یک عمل مجدد نیازمند شود. در میان این افراد کسانی هستند که در رینوپلاستی اولیه تمایل داشتند بینی شان مدل ترکیه ای عمل شود اما به این خواسته نرسیده اند و به همین دلیل برای جراحی ترمیمی اقدام کرده اند.

شایان ذکر است که این افراد نسبت به انتظار خود از جراحی بینی ترکیه ای در پروسه ترمیمی باید کمی واقع بین تر باشند. چرا که محدودیت ها برای اجرای هر گونه تغییر در این شرایط بیشتر است. در نتیجه می توانیم این گونه بگوییم که عمل ترمیمی بینی به سبک ترکیه ای می تواند به انجام برسد اما با توجه به ساختار بینی و مشکلاتی که دارد. توجه داشته باشید از این جهت که بافت های دماغ یکبار دستکاری شده اند برای عمل مجدد با احتیاط بیشتری تحت عمل جراحی قرار می گیرند.

آیا برای جراحی بینی سبک ترکیه ای ، محدوده سنی در نظر گرفته میشود ؟

سبک عمل بینی در تعیین سن مناسب ، تاثیر چندانی ندارد. شاید در بازه های سنی خاصی مدل ترکیه ای جذاب تر به نظر برسد اما این امر بخاطر سلیقه مشابه این افراد است. همچون هر نوع رینوپلاستی دیگری ، جراحی بینی به سبک ترکیه ای زمانی که دوره بلوغ به پایان برسد ، می تواند انجام شود. میانگین سن برای دختران و پسران 18 سالگی در نظر گرفته می شود. اما اگر جداگانه بخواهیم بگوییم دختران در سنین 15 تا 16 سالگی و پسران 17 سالگی به بعد مجاز به عمل بینی هستند.

آیا هر شخصی می تواند برای عمل بینی به سبک ترکیه ای اقدام کند ؟

با توجه به ویژگی های این سبک که در مقاله توضیح داده شده اند ، تقریباً تمامی افراد با هر نوع بینی و فرم صورتی می توانند تحت این جراحی قرار بگیرند. با توجه به این که هدف در این عمل طبیعی شدن نتیجه است ، حتی بینی های گوشتی که به نسبت محدودیت بیشتری را در اجرای تغییرات شامل هستند ، می توانند به مدل مذکور عمل شوند. همچنین افراد مراجعه کننده برای جراحی بینی سبک ترکیه ای بایستی به لحاظ روانی و جسمانی سلامت باشند و بهتر است که دخانیات مصرف نکنند. به علاوه همانطور که پیش تر گفته شد در محدوده سنی مجاز باشند تا پس از عمل نتیجه بدست آمده تغییر پیدا نکند.

هزینه این عمل چقدر است ؟

به طور کلی هزینه عمل بینی نمی تواند به طور دقیق برای همه متقاضیان یکسان باشد. این امر با توجه به نوع و میزان تغییرات موردنیاز و سبک و مدل مورد نظر تعیین می گردد. در کنار این موارد فاکتورهای دیگری هم دخالت دارند. در جلسه مشاوره ، جراح بعد از اینکه معاینات لازم را انجام داد ، طبق نتایج بدست آمده و کارهای که باید حین جراحی بینی سبک ترکیه ای انجام دهد ، مراجعه کننده را از هزینه نهایی آگاه می سازد.

 

پرسش و پاسخ های پر تکرار جراحی بینی سبک ترکیه ای

 • آیا می توان عمل بینی به سبک ترکیه ای را طبق استاندارهای پرزرویشن رینوپلاستی انجام داد ؟

با توجه به این که جراح برای پیاده سازی این سبک ، هدف دارد اصلاحات را به گونه ای اجرا کند که در نهایت نتیجه حالت مصنوعی نگیرد ، می تواند از تکنیک پرزرویشن استفاده کند ؛ چرا که در این متد نیز هدف اصلی حفظ بافت های طبیعی بینی است.

 • جراحی بینی سبک ترکیه ای به روش باز انجام می شود یا بسته ؟

انتخاب بین تکنیک باز و بسته همواره یکی از دغدغه های متقاضیان به حساب می آید. به طور کلی هر یک از روش های گفته شده مزایا و معایب خود را دارند. اگر در نظر بگیریم که تغییرات سبک ترکیه ای چندان گسترده و وسیع نیستند ، می توان گفت جراحی بینی بسته بهترین انتخاب می تواند باشد.

🛑 توجه ! جراح پس از آنالیز آناتومی بینی ، با توجه به مشکلات موجود ، تکنیک را انتخاب می کند.

 • در عمل بینی به مدل ترکیه چه تغییراتی روی بینی اعمال می شود ؟

با توجه به مشکلات عمده متقاضیان جراحی بینی سبک ترکیه ای ، طی عمل تغییرات زیر به انجام می رسند :

 1. اصلاح برآمدگی و قوز ناحیه دورسال بینی
 2. لیفت کردن نوک بینی افتاده
 3. رفع ایرادات دینامیک نوک بینی ( به طور مثال بعضی از افراد وقتی که حالت چهره خود را تغییر می دهند ، مثلا هنگام خندیدن ، ایراداتی روی بینی شان نمایان می شود ؛ از جمله ممکن است نوک بینی شان افتاده تر به نظر برسد)
 4. متناسب کردن سایز بینی
 5. بهبود بخشیدن عمل تنفس

دانلود فایل : جراحی بینی سبک ترکیه ای – PDF

Message Us on WhatsApp