بینی از عضوهای بسیار تاثیرگذار بر زیبایی چهره فرد است. به این منظور جراحی بینی گوشتی یا نوع استخوانی آن ترند شدند؛ اغلب کسانی که می خواهند مطابق مد در زیبایی پیش روی کنند، با معیارهای زیبایی بازیگران و سلبریتی ها خود را میسنجند. هدف از انجام عمل ، متناسب کردن این عضو با دیگر عضوهای صورت می باشد. بارها شنیده ایم که می گویند دماغ فرد برای صورتش بزرگ است. افراد بعد از رسیدن به سن بلوغ ، فرم بینی آنها به حالت اولیه بازنمی گردد و بزرگ باقی می ماند. رشد سایر عضوهای صورت در مقایسه با این عضو ناچیز است بنابراین هیچگاه به حالت متوازنی نخواهد رسید. موضوع دیگری که باعث استقبال چشمگیر ایرانیان از این اقدام شده است ، ژنتیک آنها می باشد؛ زیرا از تصاویر تاریخی نیز بینی های بزرگ ایرانیان مشهود است. شایان ذکر است عمل بینی ، تنها با هدف زیبایی مورد استفاده قرار نمی گیرد ؛ در این بین کسانی هستند که بعلت بزرگ و نافرم بودن آن ، با مشکلات تنفسی بسیاری مواجه می شوند. اکثر این افراد حین خواب خرخر میکنند یا وقتی به علت بیماری مجرای تنفسی آنها میگیرد به سختی نفس می کشند.

جراحی بینی گوشتی - دکتر فرزان رضایی

جراحی بینی گوشتی

اغلب در بین مراجعه کنندگان زیبایی با کسانی مواجه می شویم که فرم بینی آنها علاوه بر بزرگ بودن ، گوشتی نیز می باشد. منظور ما از گوشتی بودن نوعی است که پوست آن دارای بافت های چربی است یا به عبارتی ضخیم هستند. اینکه دماغ شما قوز داشته باشد دال بر استخوانی بودن بین نیست ؛ حتی اگر در این مورد نیز پوست روی آن مملو از چربی باشد ، جز بینی های گوشتی محسوب می شود. ویژگی ظاهری آنها به این صورت است که دارای نوک پهن و حفره های پوستی باز هستند و با فشار دادن آن چربی از زیر پوستش خارج می گردد. فاکتورهای زیاد دیگری از سوی پزشکان برای این نوع دماغ مطرح شده است که با مشورت با پزشک مربوطه به اطلاعاتی دقیق خواهید رسید. اکثر متخصصان برای جراحی بینی گوشتی با محدودیت هایی مواجه هستند؛ به عبارت دیگر به اکثر آنها گفته می شود که نتایج حاصل به فرم طبیعی خواهد بود در نتیجه آنها از داشتن شکل های فانتزی و نیمه فانتزی محروم می مانند. در این میان تنها جراحان حاذق می توانند ، بینی بیمار را به فرم دلخواه آنها تبدیل کنند .

واجدان شرایط جراحی بینی گوشتی

پس از بیان هدف و انگیزه خودتان از انجام عمل بینی گوشتی ، بهترین جراح بینی گوشتی در تهران با اطلاعاتی که از شما در دست دارد و با بررسی شرایط موجود بهترین نوع آن را به شما پیشنهاد می دهد. اگر شما به اصرار خودتان فرم دیگری را در نظر داشته باشید ، جراح با وجدان شما را از پیامد های آن مطلع می کند و از شما می خواهد به قضیه واقع بینانه نگاه کنید و با دادن وعده های کاذب از تصاویر خیالی ، سلامتی شما را به خطر نمی اندازد.

اگر جز دسته افرادی هستید که انگیزه کافی برای داشتن زیبایی منحصر به فرد را دارید این عمل می تواند اثرات شگفت انگیزی بر ظاهر و اعتماد به نفس شما داشته باشد. از پیامدهای آن اطلاعات کافی دارید و از دریچه منطق به این موضوع نگاه می کنید. لازم به ذکر است با داشتن چهارچوب های ذهنی محدود کار را برای خود و پزشک دشوار می کنید. در این راه با انتخاب جراح با تجربه دغدغه های شما کاهش میابد و با اعتماد کامل خود را به تیغ جراحی میسپارید.

صبور هستید و می توانید شاهد تغییرات گام به گام جراحی بینی گوشتی باشید. در این مدت با دقت بسیاری از خود مراقبت می کنید. تمامی دستورالعمل های توصیه شده را در پیش می گیرید. برای رسیدن به چهره دلخواه از عوارض کوتاه مدت آن مضطرب نمی شوید. برای این اقدام لازم است آرامش خود را در تمامی مراحل حفظ کنید تا با انرژی مثبت به نتایج مطلوب برسید.

شرایط و سبک زندگی مناسب دارید. اگر جز افرادی هستید که شرایط کاری دشواری دارید و مدت زمان کافی برای استراحت ندارید ، برای انجام این عمل با مسائلی مواجه خواهید بود. نگران نباشید زیرا در این صورت با تغییر لایف استایل حتی به مدت کوتاهی می توانید به هدف خود دست پیدا کنید.

سلامت فیزیکی و روانی مناسبی دارید. داشتن سلامت عمومی به معنای قوای جسمانی کافی برای متحمل شدن عمل بینی گوشتی می باشد. سابقه بیماری های خاص شما ممکن است محدودیت هایی ایجاد کند. اگر از لحاظ روانی مضطرب هستید یا با مسائل این چنینی دست و پنجه نرم می کنید حتما این موضوع را با بهترین دکتر عمل بینی گوشتی در تهران در میان بگذارید.

نکات و اقدامات قبل از عمل بینی گوشتی :

قبل از انتخاب یک جراح خوب برای جراحی بینی گوشتی در تهران لازم است که نتایج عمل های مشابه فرد را بر بینی افراد مختلف ببینید. پس از انجام تحقیقات در این زمینه و گزینش بهترین متخصص ، در روز مقرر به طرق زیر خود را برای عمل آماده کنید:

 • شب قبل از عمل استحمام کنید. به یاد داشته باشید بعد از انجام عمل تا مدت مشخصی از این موهبت محروم خواهید بود .
 • شام سبک میل کنید ؛ زیرا فردای آن روز مدت زمانی را تحت جراحی خواهید بود ؛ بنابراین نیاز است معده شما سبک باشد تا از لحاظ گوارشی مسائلی برای شما پیش نیاید.
 • خوردن و آشامیدن از 8 ساعت قبل از عمل بینی گوشتی ممنوع می باشد. اینکه در روز عمل ناشتا باشید کمک شایانی به پروسه می کند؛ زیرا مواد بیهوشی باعث به هم خوردن معده و بالا آمدن محتویات آن می شود. اگر شما با معده پر مورد جراحی قرار بگیرید این مواد غذایی به عملکرد تنفسی شما حین آن خلل وارد می کند. اگر فکر می کنید گرسنگی در روز رینوپلاستی باعث افت فشار شما می شود ، می توانید از مایعات شیرین بدون پالپ استفاده کنید. لازم به ذکر است که شیر در این دسته بندی قرار نمی گیرد و خوردن آن ممنوع است.
 • زودتر از موعد مقرر برای انجام جراحی بینی گوشتی در بیمارستان حضور پیدا کنید(حدود نیم ساعت).
 • داشتن یک نفر به عنوان همراه از ملزومات است و حضور افراد بعنوان مراقب بیشتر از یک نفر ممنوع می باشد.
 • داشتن آرایش در روز جراحی آلودگی های اطراف محل برش را ناشی می شود؛ بنابراین بانوان در روز عمل نباید آرایش داشته باشند مخصوصا در نواحی چشم ها برای اقایان اصلاح صورت باعث تسهیل امر جراحی بینی گوشتی میشود.
 • استفاده از لباس های گشاد به بیماران توصیه می شود ؛ زیرا حین تعویض آن با سختی مواجه نخواهند شد.
 • در صورت مصرف داروها و مکمل های خاص یا داشتن رژیم غذایی متفاوت ، این موضوع را با بهترین جراح بینی گوشتی تهران در میان بگذارید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده که ریسک خونریزی را افزایش می دهند همانند آسپیرین ، ایبوپروفن و امثالهم 1 الی 2 هفته قبل از عمل ممنوع می باشد.
 • اگر جز افراد مصرف کننده دخانیات هستید ، یک هفته قبل و بعد از عمل مجاز به مصرف نیستید.
 • در صورت مصادف شدن عمل با دو روز اول سیکل قاعدگی ، موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.

روش های این پروسه

یکی از فاکتور های تعیین کننده نوع جراحی زیبایی سایز و ایجاد توازن چشم نواز بین اجزای صورت می باشد. بعد از انجام عمل جراحی کوچک کردن افراطی دماغ بزرگ ، نه تنها زیبایی بصری ایجاد نمی کند بلکه فرد را با مشکلات تنفسی نیز مواجه خواهد کرد. جمع کردن پره های دماغ ، ایجاد قوس زیاد ، تبدیل بینی بزرگ به مدل عروسکی تنها کار پزشکان بی تجربه است. زیرا یک جراح خوب برای جراحی بینی گوشتی در تهران با بررسی وضعیت دماغ بیمار و بافت های موجود قوانین تناسب اجزا را رعایت می کند. اغلب کسانی که بینی گوشتی دارند ، استخوان بینی آنها ضعیف و فاقد غضروف می باشد؛ بنابراین بنا به صلاحدید پزشک یکی از روش های عمل بینی بسته یا باز را برای بیمار استفاده می شود. شایان ذکر است که تفاوت این دو روش تنها در محل اعمال برش میباشد.

عوارض بعد از عمل بینی گوشتی :

بسیاری از افراد نگران عوارض های ناشی از جراحی بینی گوشتی می باشند. نگران نباشید انجام رینوپلاستی پیامدهای نامطلوبی ندارد و باید گفت که با انتخاب یک پزشک متبحر تا حد امکان این عوارض جزئی نیز کاهش میابند. یکی از عارضه های رایج در عمل بینی گوشتی ، ورم بعد از آن است. ایجاد هر گونه برش بر روی بدن، بافت های آن قسمت را از بین می برد؛ در نتیجه التهاب ری اکشن طبیعی بدن به این تغییرات می باشد. از آنجا که در عمل دماغ گوشتی بافت های بسیاری درگیر هستند. تورم بعد از آن اجتناب ناپذیر است که با مرور زمان کاهش میابد. بخاطر ظریف بودن ساختار بینی ، این عضو مستعد اجتماع مایع بین بافت ها میشود و در نتیجه التهاب را افزایش می دهد.

می توانید با اجرای راه حل های زیر از شدت آن بکاهید:

 • استفاده از کمپرس سرد : این کار نه تنها باعث کاهش التهاب شده بلکه ، درد و کبودی را از بین میبرد.
 • عدم استحمام با آب داغ : آب داغ باعث افزایش گردش خون میشود ؛ در نتیجه التهاب ناشی از جراحی بینی گوشتی را شدت میبخشد.
 • اجتناب از مصرف نمک و ادویه های تند از جمله عواملی است که کاهش ورم بعد از عمل بینی گوشتی را نتیجه میدهد. تا حد امکان از مصرف این ماده خوراکی اجتناب کنید و رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید.
 • بالا نگه داشتن سر : این کار از جمع شدن خون در قسمت فوقانی جلوگیری میکند .جهت گردش خون به سمت قسمت تحتانی خواهد بود.در نتیجه ورم ناشی از جراحی کاهش پیدا میکند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی:

عمل زیبایی را می توان به دو بخش : انجام آن توسط بهترین دکتر عمل بینی گوشتی در تهران و مراقبت های بعد از آن تقسیم کرد. مسئولیت اعظم زمینه که به قولی پنجاه درصد تکمیل فرایند است بر دوش شماست. در راستای مراقبت کردن از خود و بینی گوشتی عمل شده ، جراح خوب بینی وشتی در تهران توصیه هایی در خصوص رژیم غذایی ، نوع فعالیت های مجاز و حتی طریقه خوابیدن به شما ارائه می دهد. شما نیز موظف هستید تمام نکات را به طور دقیق به انجام برسانید تا نتیجه در بهترین حالت خود نمایان شود.

آیا نتیجه عمل دماغ گوشتی برگشت پذیر است؟

اغلب تمامی افرادی که بینی آن ها دارای ویژگی گوشتی است از این موضوع هراس دارند ؛ زیرا حس می کنند ، زحمات آن ها برای زیباسازی هدر خواهد رفت. متخصص متبحر در این زمینه باور دارد که این موضوع شایعه ای بیش نیست. حتی در زمان گذشته که تنها با حذف بافت های چربی سایز بینی را کاهش می دادند نیز مدت زمان بسیاری طول می کشید تا بینی فرم گوشتی اولیه را به خود بگیرد و بافت های حذف شده را جبران کند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و در نظر گرفتن روش های نوین برای جراحی بینی گوشتی ، پزشک از طریق پیوند غضروف ، ساختار بینی را به نحوی تقویت می کند که اعمال چشمگیرترین تغییرات را برای زیباجو فراهم می اورد. بنابراین اصلا جای نگرانی وجود دارد.

فیلم واقعی عمل بینی گوشتی در تهران

جراحی بینی گوشتی با پوست ضخیم
به سبک طبیعی و شیک
به روش پرزرویشن رینوپلاستی ( كم تهاجمی )
بعد از گذشت ۵ ماه
با حداقل آسیب به بافت های بینی
بدون استفاده از تامپون، با بخیه های جذبی،
بدون استفاده از غضروف اضافی از‌ دنده و گوش

ورم بینی بعد از جراحی بینی گوشتی

از آن جایی که بینی با ماهیت پوست ضخیم و غضروف ضعیف شناخته می شود ، علاوه بر جراحی پیچیده ، دوران بهبود متفاوتی را نیز در پی خواهد داشت. بیشتر بافت هایی که تحت تاثیر قرار می گیرند ، پوست بینی زیباجو است ؛ بنابراین تورم در آن مشهود تر خواهد بود. برای اینکه بدانید بعد از جراحی بینی با چه شرایطی مواجه خواهید شد ، لازم است که با مراحل متورم شدن آن آشنا شوید. مرحله اول التهاب و ورم بینی وقتی اتفاق می افتد که بعد از پروسه زیبایی ، بینی شما در حال ترمیم بافت می باشد. سرعت کاهش تورم در هفته های اول بعد از جراحی با سرعت بسیاری پیشروی می کند . اما در مرحله بعدی تورمی است به طور مشهودی وجود ندارد اما بینی بیمار هنوز حالت طبیعی خود را پیدا نکرده است. این تورم به مدت 1 سال طول خواهد کشید تا به طور کامل رفع شود . در طول این مدت رژیم غذایی و فعالیت های شما این موضوع را تشدید خواهد کرد برای درک هرچه بیشتر این مسائل ، با پزشک خود صحبت کنید.

چسب زدن بعد از جراحی بینی گوشتی

وقتی عمل بینی گوشتی با موفقیت به پایان می رسد ، نیمه دیگر راه باقی می ماند. انجام مراقبت های لازم از عضو ، نقش بسیار مهمی را ایفا می کند تا به بدن شما کمک کند ، دوران نقاهت را به خوبی به پایان برسد. یکی از اقداماتی که باید در اجرا آن با احتیاط گام بردارید استفاده از چسب می باشد. دوره استفاده از چسب به تورم و بنا به تشخیص بهترین جراح بینی گوشتی در تهران تعیین می شود. چسب مانند یک عامل محکم کننده ، بافت های ضعیف بینی را در جای ثابت نگه می دارد و به آن کمک می کند تا به طرز صحیحی ترمیم شود. این موضوع به قدری اهمیت دارد ، که تا آموزش صحیح و کامل نحوه چسب زدن از انجام خودداری کنید. در هفته های اولیه بعد از جراحی وضعیت بینی شما ارزیابی می شود و دکتر عمل بینی در تهران با اعمال چسب به بهبود آن کمک می کند. لازم است نحوه صحیح اعمال چسب را بیاموزید ؛ زیرا هرگونه خطا در چسب زدن ممکن است اثرات بدی اعم از انحراف نوک بینی را به همراه بیاورد.

آیا جراحی بینی گوشتی در مقایسه با عمل بینی استخوانی آسان تر است ؟

برخی تصور می کنند فرایند عمل بینی استخوانی و بینی گوشتی به لحاظ ویژگی های مختص هر یک از این دو نوع بینی ، از نظر آسان یا سخت بودن پروسیجر جراحی ، تفاوت هایی با هم دارد. در حالیکه از نظر یک جراح بینی خوب ، هیچ فرقی نمی کند که بیماری که هماکنون جراحی بر روی بینی او در حال اجراست ، صاحب یک بینی گوشتی است یا بینی استخوانی . آنچه در طول فرایند عمل ، مورد تمرکز جراح است ، خلق نتیجه ای است که نهایتاً لبخند رضایت را بر روی لب های بیمار بنشاند. بینی ها صرفنظر از گوشتی یا استخوانی بودن شان دارای دامنه های متفاوتی از ایرادات می باشند و در نتیجه ، هر بینی برای یک جراح ، به مانند یک بوم نقاشی خالی جدید است که باید با مهارت نقاشی شود.

بینی های استخوانی دارای ویژگی های مثبتی از قبیل بافت غضروفی قوی و پوست نازک می باشند و بینی های گوشتی به داشتن پوست ضخیم و چارچوب غضروفی ضعیف شهرت دارند که نقطه ضعفی برای این دسته از بینی ها محسوب می شود. شاید بتوان گفت این ویژگی های مربوط به هر بینی ، باعث سخت یا آسان تر بودن فرایند جراحی نمی شود بلکه آنها را از نظر چالش برانگیز بودن در دامنه متفاوتی قرار می دهد.

تکنیک گرافت غضروف در دماغ گوشتی

در برخی از پروسیجر های جراحی بینی ، جراح بمنظور تقویت چارچوب بینی با هدف بالا بردن قدرت این چارچوب در حفظ شکل جدید و تغییرات خلق شده در بینی ، از فرایندی به نام گرافت غضروف استفاده می شود. در این پروسیجر ، جراح از بخش های مختلف از قبیل سپتوم بینی ، گوش یا دنده ، بر اساس تشخیص خود ، غضروف دریافت کرده و از آن برای تقویت چارچوب بینی ، استفاده می کند. به این ترتیب ، بینی می تواند شکل جدید خود را به خوبی حفظ کرده و با گذر زمان ، دچار تغییر شکل منفی نشود.

تغذیه بعد از این پروسه

بعد از فارغ شدن از اتاق عمل ، فاز مراقبت های بعد از جراحی آغاز می شود. در این فاز ، بدن دوره بهبود را سپری می کند بنابراین ، تامین مواد غذایی مفید برای آن بمنظور سپری کردن موفقیت آمیز این فاز بسیار حائز اهمیت است. البته ، تغذیه در پروسه جراحی ، تنها به بعد از آن محدود نمی شود و در واقع لازم است مدتی قبل از عمل بمنظور آماده کردن بدن برای تحمل شرایط جراحی و روبرو شدن با دوره بهبود آغاز شود. پزشک در طول جلسه مشاوره ، دستورالعمل های لازم را در خصوص باید ها و نباید های مربوط به تغذیه در اختیار بیمار قرار می دهد.

مزایای انجام جراحی بینی گوشتی چیست؟

بینی‌های گوشتی به طور بیشتر نسبت به سایر فرم‌های بینی، ساختار چهره را تحت تأثیر قرار می‌دهند و می‌توان گفت که انجام عمل بینی گوشتی می‌تواند بیشترین تغییرات را در ظاهر افراد به وجود آورد. اگر جراحی به صورت صحیح و با رعایت اصول انجام شود، می‌تواند از افتادگی نوک بینی جلوگیری کرده و باعث بازتر شدن چهره و برجسته‌تر شدن لب‌ها و گونه‌ها شود.

فرم لب‌ها پس از عمل بینی گوشتی به شکل فانتزی و زیبایی تغییر می‌یابد. به دلیل جمع‌تر شدن و شکل گیری بینی درشت‌تر و خوش‌حالت‌تر، چشم‌ها به طرز مشخصی دیده می‌شوند و در کل می‌توان گفت که افراد با انجام این عمل، یک ظاهر بسیار جذاب‌تر به دست می‌آورند.

مخاطرات و عوارض جراحی بینی گوشتی چیست؟

جراحی بینی گوشتی دارای پیچیدگی و سختی بیشتری است؛ زیرا نیاز به برش و بالا زدن پوست ضخیم این بینی‌ها وجود دارد که ممکن است منجر به خونریزی بیشتر یا حتی خونریزی دماغ شود. علت خونریزی دماغ، بیشتر بودن برش‌ها و سختی جراحی است. همچنین، در این نوع جراحی، احتمال جمع شدن خون زیر پوست بینی و اطراف چشم، و به دنبال آن تورم و کبودی بیشتر نیز وجود دارد.

می‌توان عوارض بعد از جراحی بینی گوشتی را شامل عفونت، تورم بینی، حساسیت به داروی بیهوشی، قرمز شدن چشم‌ها، درد، عدم تقارن بینی، باقی‌ماندن جای زخم، انسداد بینی و از دست‌دادن حس بویایی دانست.

کدام روش جراحی بینی گوشتی بهتر است؟

پزشک متخصص زیبایی یا جراح پلاستیک بر اساس شرایط جسمانی شما، جراحی بینی گوشتی را به یکی از دو روش باز یا بسته انجام می‌دهد.

 1. جراحی بینی گوشتی به روش باز: در این روش، پزشک با دید مستقیم عمل می‌کند. برش‌هایی در اطراف سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود و پوست بینی به طور کامل برداشته می‌شود. این روش به جراح امکان دسترسی کامل به اجزای داخلی بینی را می‌دهد و در صورت وجود مشکلات تنفسی، اقدامات لازم برای بهبود آن انجام می‌شود.
 2. جراحی بینی گوشتی به روش بسته: در این روش، برش‌های مورد نیاز درون سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود و هیچ برش یا جای زخمی روی سطح بینی نخواهد بود. این روش برای زمانی مناسب است که تغییرات مورد نیاز بسیار جزئی هستند و هدف صرفاً زیبایی است. دوره نقاهت این روش کوتاه‌تر است و تورم و کبودی کمتری به همراه دارد.

به طور کلی، جراحان به دلیل نیاز به پیوند غضروف برای استحکام بیشتر اسکلت بینی، جراحی باز را به عنوان بهترین روش برای جراحی بینی گوشتی می‌دانند.

تفاوت‌های جراحی بینی گوشتی در مردان و زنان

هدف اصلی از جراحی بینی گوشتی اصلاح ایرادات ظاهری آن است، اما فرایند این جراحی در مردان و زنان تفاوت‌هایی دارد.

 1. جراحی بینی گوشتی مردانه : جراحی بینی گوشتی یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی بینی در میان مردان است. اکثر مردان ترجیح می‌دهند تغییرات چشمگیری در ظاهر بینی‌شان ایجاد نشود و بیشتر بر رفع ایرادات ظاهری تمرکز دارند. بینی اکثر مردان دارای بافت ماهیچه‌ای و چربی زیادی است، بنابراین جراحان اغلب جراحی بینی فانتزی یا عروسکی را برای آن‌ها مناسب نمی‌دانند.
 2. جراحی بینی گوشتی زنانه : جراحی بینی عروسکی (فانتزی) در بین زنان طرفداران بیشتری دارد، اما این نوع جراحی برای بینی‌های گوشتی دارای ریسک بالاتری است. جراحان معمولاً برای بینی گوشتی زنانه مدل جراحی بینی طبیعی را توصیه می‌کنند.

جراحی بینی گوشتی با پوست ضخیم و پره‌های بزرگ که اغلب دارای قوز استخوانی روی پل بینی است، به حالت سربالا دشوار است و ممکن است ماندگاری کمتری داشته باشد. اگر علاقه‌مند به مدل بینی فانتزی و عروسکی هستید، پزشک متخصص زیبایی ابتدا باید مقاومت بینی گوشتی شما را برای این نوع جراحی بررسی کند.

سن مناسب برای انجام جراحی بینی گوشتی

جراحی زیبایی بینی باید در زمانی انجام شود که رشد اجزای صورت، به ویژه بینی، به پایان رسیده باشد؛ بنابراین، اگر هدف از انجام جراحی بینی، درمان و رفع نقص‌هایی مانند عیوب مادرزادی، انسداد یا انحراف بینی نباشد، بهتر است تا پایان دوران بلوغ برای این جراحی صبر کنید.

اگرچه برای دختران پس از ۱۴ سالگی و پسران پس از ۱۶ سالگی می‌توان جراحی را انجام داد، اما به طور کلی، نتیجه بهتر بعد از ۱۸ سالگی برای افراد به دست می‌آید؛ زیرا رشد اجزای صورت به پایان می‌رسد و بینی شکل نهایی خود را به خوبی می‌گیرد.

Message Us on WhatsApp