سوالات متداول جراحی کشیدن پوست صورت

1)اگر جراحی کشیدگی صورت را انجام دهم تکیده و وارفته به نظر می رسم یا خیلی سفت و محکم؟
اکثر بیماران می گویند که وقتی بعد انجام عمل به جمع اطرافیان خود باز می گردند با اظهارات زیر مواجه می شوند:
وای خدای من، توفوق العاده شدی! یا مدل موها تو عوض کردی! یا توی تعطیلات بودی و … حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان دهنده موفقیت آمیز بودن جراحی است. اگر چه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد و خیلی به چشمتتان بیاید و لی اگر این تغییرات توسط اطرافیان شما حس نشوند، نباید زیاد تعجب کنید.

2) بله، ولی می خواهم که صورتم پس از عمل تغییر زیادی بکند.
این یک سئوال خیلی سخت است. چون پاسخ دادن به آن برآورده کننده انتظارات واقع گرایانه فرد است و پاسخ آن در هر فرد با دیگری فرق دارد. در مورد افرادی که می خواهند شبیه افراد دیگر شوند. این درخواست می تواند نشان دهنده انگیزه های درونی و روحیات فردی آنها باشد. با وجودی که، بیمار در عکس قبل و بعد از عمل می دانست که مادر و خاله وی ظاهری پیرتر از سن واقعیشان دارند و یکی از علل ظاهر وی علت ژنتیکی دارد و او می دانست که چگونه از پوست و بدن خود مراقبت کرده است. و تمام علائم پیری در صورت وی جمع شده اند. در نتیجه، او می خواست که با توجه به توقعات و انگیزه اش تغییر فاحشی بکند که عقلانی هم باشد.
یک علامت جراح خوب این است که واقعیت را بگوید و فرد را از داشتن رویاهای غیرممکن درآورد. برای اطمینان از این مطلب می توانید به بیماران قبلی ما که پیش ما عمل کرده اند مراجعه نمائید.

3) آیا شما عضلات را سفت می کنید؟
ما همواره از شنیدن این سئوال خوشحال می شویم چون نشان می دهد که بیماران در حال انجام تکالیفشان هستند. بله، عضلات شل و ول زیر پوست سفت می شوند و پوست اضافه برداشته می شود. سفت کردن عضلات از بروز پدیده «گردن بوقلمونی» ممانعت می کند و به فرد ظاهری جوانتر می دهد. به علت خاصیت کشش پوست، اگر تنها پوست اضافه برداشته شود نتایج حاصله خیلی زود از بین می روند و در کمتر از 8 ـ 6 هفته صورت به حالت اولیه خود بر می گردد. یک جراحی پوست موفق شامل هر دو جنبه عضلات و پوست می شود.

4) نتایج جراحی کشیدن پوست صورت چقدر طول می کشد؟
طول عمر این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در مورد بیمارانی که سیگار نمی کشند، جلوی نور آفتاب قرار نمی گیرندو از شرائط سلامت خوب برخوردارند و از نظر ژنتیکی ایده آلند این عمل تا 10 سال دوام می آورد. در مورد افرادی که از پوست و بدن خود مراقبت نمی کنند این عمل 5 سال عمر می کند. مراقبت از سلامت عمومی نقش به سزایی در حفظ حالت جوانی شما دارد.

5) آیا جراحی کشیدن پوست صورت کمان های سیاه و کیسه های زیر چشم را از بین می برد؟
اگر شما دارای کمانهای تیره و کیس در زیر چشمتان می باشید، از انجام جراحی پلک نتایج بهتری به دست می آورید چون جراحی پلک، زیبایی ناپیدای چشم شما را کشف می کند. اگر چه جراحی صورت اصلاحاتی در این زمینه انحام می دهد اما جوابگوی اینگونه افراد نمی باشد. افرادیکه دارای حالتهای مذکور می باشند باید ترکیبی از جراحی های کشیدن پوست صورت، بلفاروپلاستی و صاف کردن پوست را با هم انجام دهند. به خاطر داشته باشید که جراحی کشیدن پوست صورت تغییرات بافتی یا سطحی را درمان نمی کند.

6) آیا من باید عمل بزرگ کردن چانه را انجام دهم؟
ایجاد تعادل و تناسب از اصول اولیه و مهم زیبایی می باشند. یکی از قابلیت های تصویر سازی کامپیوتری این است که جراح را قادر می کند که به شما حالت های مختلف از بالانس کلی صورتتان را نشان دهد. و به این وسیله می توانید بفهمید که آیا عمل بزرگ کردن چانه به شما می آید یا خیر. اگر چانه شما با پیشانی و صورتتان تعادل دارد، دیگر نیازی به جراحی چانه ندارید.

7) در مورد چانه بزرگ و چین آلود و فک هایم چه؟
اغلب بیماران به همراه جراحی صورت، لیپوساکشن گردن نیز انجام می دهند. اینکار مزایای زیادی دارد. این کار باعث می شود که بتوانیم از چربی در جای دیگری از جراحی زیبایی استفاده کنیم (مثلا در کشیدن لبها) و در عین حال از نواحی بزرگ و حجیم اطراف گردن می کاهد. سفت کردن عضلات کمک شایان به حفظ شکل صورت در ناحیه فک ها می کند.

8) با انجام یک جراحی صورت چروکهای صورتم از بین می روند؟
با افزایش سن ، پوست خاصیت الاستیکه خود را از دست می دهد. یک جراحی صورت اغلب برای کشیدن پوست و از بین بردن پوست کیسه ای بکار می رود و در نتیجه جلوی بروز چروکها را می گیرد. برخی از خطوط عمیق بین چشمها که بوسیله جراحی ابرو درمان می شوند از طریق این جراحی کاملاً خوب نمی شوند. می توان با استفاده از روشهای صاف سازی پوست نظیر لیزر co2 نتایج بهتری گرفت.

9) من قبلا جای دیگری عمل کشیدن پوست صورت ر انجام داده ام ولی از نتیجه آن راضی نیستم، آیا شما می توانید آن را اصلاح کنید؟
اول از همه، نتایج نهایی جراحی صورت تا پایان یک سال از عمل جراحی مشخص نمی شود. یکسال طول می کشد تا تورم ها کاملاً بخوابند و پوست درمان شود. تغییرات به صورت تدریجی بعداز یکسال شروع می شوند. به مرور زمان صورت شروع به تغییر کردن می کند. با خوابیدن تورم تغییرات مشهودتر می شوند.
مورد دوم، شکل زخم است. بازنگری این جراحی بدون درگیری با بافت زخمی که پیر شده، به اندازه کافی سخت و دشوار است چه برسد به وجود بافت زخمی پیر، کارکردن با زخم تازه برای جراح آسانتر است. حتی پس از یکسال بازنگری بافتهای زخمی سخت است.
اگر جراحی به شما گفت که پیش از یکسال برای بازنگری جراحی مراجعه کنید. حتما با یک جراح دیگر مشورت کنید.

10) چرا بازنگری جراحی صورت از خود جراحی سخت تر است؟
دلایل زیادی وجود دارد:

  • بعداز هر گونه جراحی، تشکیل زخم باعث ایجاد یک لایه ضخیم و خشن می شود که کارکردن با آن خیلی سخت تر از کارکردن با بافت اصلی است.
  • جایگاه اصلی (آناتومیکی) نقاط موردنظر تغییر کرده است. مهارت و دانش موردنیاز برای انجام عمل بازنگری از مهارت انجام عمل اصلی بیشتر است. بازنگری جراحی کشیدن پوست صورت می تواند کمی بیشتر طول بکشد که این به خاطر اصلاحاتی است که باید روی نتایج جراحی اولیه صورت بگیرد. معقولانه تر این است که بیمار را کاملاً در جریان اتفاقاتی که قرار است بیفتد قرارداد و او را از نتایج حاصل از یک جراحی دیگر آگاه ساخت.

11) چه قدر درد خواهم داشت؟
اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بیماران اغلب از سفتی ناشی از تورم یا بی حسی زیر چانه شان شکایت دارند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم. به تمام بیماران نسخه ای از داروهای مسکن ارائه می شود. تا کنون هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی گزارش نشده است.

12) لطفا از بی حسی همراه با جراحی کشیدگی صورت برایم صحبت کنید.
بلافاصله بعد از جراحی در نزدیکی خطوط برش داده شده صورت، دچار بی حسی می شوید. بیشتر بیماران می گویند که این بی حسی طی 6 هفته پس از جراحی بهبود می یابد البته بیمارانی هم وجود دارند که می گویند تا 3 ماه دچار بی حسی بوده اند.

13) آیا می توانم در حین عمل بیدار بمانم؟
بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و دچار بی حسی موضعی می شوند. بیماران در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند. تزریق مسکن بصورت درون رگی IV نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در هنگام شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته باشند. تا 7 روز بعد از عمل نباید بیماران رانندگی کنند (این مدت با توجه به نوع عمل بیشتر نیز می شود).

14) آیا می توانم بلافاصله بعد از عمل به منزل بروم؟
اکثرا این عمل بصورت سرپایی انجام می شود، از آنجائیکه بعد از تسکین یافتن شما باید به خانه برگردید، باید یک فرد مورد اطمینان شما را به منزل برساند و شب را در کنار شما بماند تا فردا دوباره برای بازکردن بانداژ شما را تا مطب همراهی نماید.

15) چه وقت می توانم به سر کارم برگردم؟
باید 2 هفته مرخصی بگیرید. چون تورم اولیه بعد از جراحی ممکن است مدتی باقی بماند. افرادی که حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع دارند باید 3 هفته از محل کار خود دور باشند تا کاملاً بهبود یابند.

16) از چه وقت می توانم فعالیت بدنی دشته باشم؟
بعد از عمل تا 3 هفته نباید فعالیت های آیروبیک انجام داد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود باعث به تعویق افتادن زمان بهبودی و ترمیم تورم می شود.

17) خوب شدن کوفتگی ها و تورم ها چقدر طول می کشد؟
در پایان هفته اول، کوفتگی ها و تورم های بعد از عمل شروع به خوب شدن می کنند. ناپدید شدن کامل این علائم 3 ـ 2 هفته به طول می انجامد. شما می توانید کوفتگی ها را به خوبی با کمک لوازم آرایش 10 ـ 7 روز بعد از عمل استتار کنید.

18) من واقعا می خواهم که عمل کنم ولی آدم عصبی هستم، اگر دچار استرس شدم چه کار باید بکنم؟
عصبی شدن امری عادیست (بی تعارف بگوئیم، اگر این مرحله را شوخی بگیرید ما هم عصبانی خواهیم شد) اگر هر گونه مشکلی دارید با ما در میان بگذارید. یکی از بهترین کارها برای مقابله با عصبی بودن، نگاه کردن به افرادی است که این عمل را انجام داده اند. به خاطر داشته باشید، بیماران تحصیل کرده می دانند که چه وقت جراحی برایشان مناسب است.

برخی از خدمات دکتر فرزان رضایی جراح زیبایی بینی و صورت