جراحی گوش

معمولا بچه هایی که گوش های بزرگ و برآمده دارند، توسط هم سن و سالان خود مورد بی مهری و آزار واقع می شوند. در مورد کودکانی که ظاهرشان ایجاد نگرانی می کند، حتما باید قبل از اینکه فشار هم سن و سالانشان تأثیر بزرگی در روح و روانشان بگذارد، فکری کرد و معمولا بهترین کار انجام اتوپلاستی در سن 7ـ 6 سالگی است.
وقتی که اتوپلاستی در سنین حدود 5 سالگی انجام می شود، رشد غضروف گوش (اوریکولار) در یک مرحله مطلوبی از بلوغ قرار دارد لذا تغییر انجام شده را به راحتی می پذیرد. اتوپلاستی یک روش بی خطر و سودمند است. که برای دستیابی به ظاهری نرمال ضمن حفظ عملکرد اصلی گوش بکار می رود. از آنجایی که اتوپلاستی اعتماد به نفس کودکان را بالا می برد، لذا از آن به عنوان رضایتبخش ترین جراحی پلاستیک یاد می شود.
بحث و گفتگو راجع به اتوپلاستی و جراحی پلاستیک با نگاه کردن به عکس های قبل و بعد از عمل جراحی شروع می شود. به این ترتیب بسیار بوسیله عکس ها متوجه می شوید که بعد از عمل چه تغییری خواهد کرد؟ افراد بزرگسال اغلب به ما می گویند که گوش های بزرگ و برآمدشان از زیبایی آنها می کاهد و تمایل دارند که اتوپلاستی را به همراه یک جراحی زیبایی دیگر انجام دهند. از جمله جراحی های پلاستیکی که می توان با اتوپلاستی انجام داد می توان به کشیدن پوست صورت، کشیدن ابرو، بلفاروپلاستی (جراحی پلک)، بزرگ کردن چانه، کاشتن گونه، رینوپلاستی (جراحی بینی)، جراحی زیبایی لب و روش های صاف کننده پوست اشاره کرد.
یک جراح پلاستیک معتبر و مجرب که منحصرا جراحی های زیبایی چهره یا صورت انجام می دهد، می داند که وظیفه وی تنها ترمیم قسمت های موردنظر بیمار نمی باشد، بلکه او باید به انگیزه ماورای این عمل نیز پاسخ دهد.  برخی بیماران که آمادگی انجام جراحی پلاستیک صورت را ندارند، ترجیح می دهند که از روش های محافظه کارانه تری مثل بوتاکس برای صاف کردن خطوط و چروک های صورت و یا کلاژن برای پر کردن چاله های صورت خود استفاده کنند. افرادی که راجع به عمل های احیا و تجدید جوانی آگاهی کافی دارند، می دانند که چه زمانی انجام این عمل برایشان مناسب است.
در جلسه مشاوره اول  ساختمان گوش شما را از نظر فرم و عملکرد بررسی و معاینه می کنند. نوع پوست، نژاد، سن به همراه درجه اختلال و نوع کارکرد از جمله فاکتورهای مهم و موثر در بروز نتیجه نهایی جراحی می باشد.
نظیر سایر جراحی های پلاستیک، معاینه سلامت کلی و داشتن توقعات معقول لازم است. آگاهی شما از روشها و روندها در نتیجه گیری موفق نهایی ضروری است. در جلسه مشاوره، ما راهنمایی های لازم را به شما می دهیم.

جراحی گوش

قبل از اتوپلاستی

در قرار ملاقات پیش از جراحی، پرستار ما به شما آموزشها و راهنمایی های لازم قبل و بعد از عمل را گوشزد می کند. و در روز کاری قبل از جراحی لطفا به ما زنگ بزنید تا ساعت عمل را با هم چک کنیم. در روزی که برای عمل مراجعه می کنید، شما و همراهتان با پرستاری که امور مربوط به بی هوشی را انجام می دهد صحبت می کنید (شما بصورت تزریق درون رگی یک داروی بیهوشی به خواب عمیق و راحتی می روید)، همچنین با دکتر خود ملاقات خواهید کرد. با توجه به سن کودک و رشدش، تزریق درون رگی معمولاً پس از انیکه بچه به خواب می رود آغاز می شود. اتوپلاستی حدود 2ـ 1 ساعت طول می کشد که این مدت به ساختار و نوع بافت پیش از جراحی بستگی دارد. اگر به همراه اتوپلاستی از جراحی های دیگر نیز استفاده می کنید بالطبع زمان عمل بیشتر خواهد شد. شما پس از یک ساعت به هوش می آیید و  4 ساعت پس از پذیرش مرخص می شوید. افراد جوانتر را بیشتر نگه می دارند تا از خوردن، نوشیدن، دفع و هوشیاری آنها کاملاً مطمئن شوند سپس آنها را مرخص می کنند.

اقدامات قبل از عمل اتوپلاستی

لطفا از خوردن آسپرین یا مواد حاوی آسپرین یا ایبوپروفن تا یک هفته قبل از عمل و 2 هفته بعد از عمل خودداری فرمائید. برای آگاهی از لیست کامل داروهایی که نباید قبل از عمل مصرف کنید به قسمت «لیست داروها» مراجعه کنید. اگر دارویی مصرف می کنید که روی گردش خون و خونریزی تأثیر می گذارد سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

لطفا از کشیدن مواد مخدر و مصرف الکل یک هفته قبل از عمل و 3 هفته بعد از عمل خودداری کنید. اگر مصرف این دو را متوقف نکنید، بهبودی زخم ها به تعویق می افتد و قرمزی پوست و سایر اختلالات باقی می مانند.

لطفا ما را در جریان تمام سوابق پزشکی و درمانی خود قرار دهید. در قرار ملاقات قبل از عمل پرستار شما را در جریان داروهایی که باید در روز عمل با یک جرعه آب مصرف کنید قرار می دهد.

در قرار ملاقات پیش از عملتان به شما نسخه ای داده می شود که در آن آنتی بیوتیک های خوراکی، پماد آنتی بیوتیکی چشم (در صورت داشتن عمل پلک) و داروهای مسکن درد وجود دارد. لطفا داروهای این نسخه را قبل از رفتن به اتاق عمل فراهم کنید تا بعد از خاتمه عمل و بازگشت به خانه آنها را آماده داشته باشید.

نباید از بعد از نیمه شب روز قبل از عمل چیزی بخورید یا بیاشامید. مگر اینکه پزشک خلاف این را برای شما تجویز نماید. بهتر است پیش از عمل دندانهایتان را بشوئید. در صورت عمل نکردن به هر یک از موارد مذکور عمل شما لغو خواهد شد.

بعد از جراحی اتوپلاستی

وقتی که به هوش می آیید دور سرتان یک نوار راحت و نرم خواهید دید که گوش هایتان را می پوشاند.این نوار جلوی بزرگ شدن تورم را می گیرد و موقعیت جدید گوش ها را تقویت می کند. این پوشش ممکن است روی شنوایی شما تأثیر بگذارد. نوار باعث تسریع از بین رفتن مایع بافتی می شود و از بروزعفونت نیز جلوگیری می کند. بعد از انجام عمل، پرستارها به شما کمک می کنند تا موارد زیر را انجام دهید:
نوشیدن مایعات، راه رفتن به صورت ملایم و آهسته، دفع، برطرف کردن ناراحتی و نظارت روی نوار شما. پرستارها مجددا راهنمایی های لازم و اقدامات بعد از عمل را گوشزد می نمایند. پرستارها به شما آموزش خواهند داد که چگونه این نوار را تا 4 ـ 3 خشک و دست نخورده نگه دارید.
3 روز پس از جراحی باید به دکتر مراجعه کنید تا این نوار برداشته شود و به جای این نوار یک سربند به سر شما بسته می شود. بیماران می گویند وقتی که پوشش سر برداشته می شود یک احساس راحت و خیلی خوبی به آنها دست می دهد.

اقدامات بعد از جراحی اتوپلاستی

فعالیت

هنگام خواب زیر سرتان 3 ـ 2 بالش قرار دهید تا سرتان بالاتر بیاید. لطفا از خم شدن، بار سنگین بلند کردن، تقلا کردن، خودداری کنید. اگر کودک خردسال دارید، مستقیما آنرا را از روی زمین بلند نکنید. توصیه می شود تا یک هفته رانندگی نکنید چون پوشش روی گوش، شنوایی شما را کاهش می دهد و از انعکاس و عکس العمل سر و گردن می کاهد. حداقل یک هفته مرخصی بگیرید.

رژیم غذایی

رژیم خود را با مایعات شروع کنید و به تدریج به سمت غذای معمول خود حرکت کنید.

مراقبت از زخم ها

4 ـ 3 روز بعد از جراحی پوشش سر را خشک و دست نخورده نگه دارید. می توانید حمام کنید ولی سر خود را خیس نکنید.

داروها

در صورت لزوم از مسکن ضد درد استفاده کنید. بیماران بیشتر ناراحتی دارند تا درد. عوارض جانبی مسکن ها عبارتند از استفراغ و یبوست. مسکن را با غذا بخورید تا از استفراغتان کاسته شود. اگر یبوستتان خوب نشد از ملین استفاده کنید.
لطفا به خاطر داشته باشید: تورم، کوفتگی و بی خوابی از علائم بسیار عادی پس از عمل می باشند و با پیشرفت بهبودی از شدت آنها کاسته می شود. داشتن یک همراه بالغ و مسئولیت پذیر و انجام فعالیت های روزانه ذکر شده تا 3 روز بعد از عمل شدیداً توصیه می شود.

نتیجه نهایی

خوابیدن تورم و بهبود پوست صورت فرآیندی زمانبر و طولانی است و خوب شدن اینها طول می کشد. اغلب بیماران معمولاً یک هفته بعد از عمل به سر کار خود باز می گردند. ما به شما 2 هفته استراحت و مرخصی را توصیه می کنیم ولی این مدت می تواند با توجه به حساسیت فرد بیشتر شود نتایج نهایی بعد از عمل تا یکسال بعد از عمل کاملاً دیده نمی شوند.

سوالات رایج جراحی گوش

جراحی گوش که نام علمی‌اش اتوپلاستی است در مجموع یک عمل زیبایی است که در جهت برطرف ساختن بدفرمی‌های لاله‌ی گوش صورت می‌پذیرد. از مهمترین دلایل جراحی گوش برجستگی لاله‌ی گوش می‌باشد. به طور کلی هر کدام از علمهای زیبایی ممکن است سؤالات بسیاری را در ذهن متقاضیان ایجاد کنند. جراحی گوش هم به همین منوال است. در این مقاله برخی از این سؤالات را آورده‌ایم و به اختصار به آنها پاسخ داده‌ایم.

مناسبترین سن انجام اتوپلاستی چه سنی است؟

بهترین سن برای انجام این عمل 6 تا 8 سالگی است به این دلیل که در این سن گوش شروع به رشد می‌کند. به علاوه ظاهر گوش در اعتماد به نفس کودک تأثیر می‌گذارد زیرا امکان دارد هم سن و سالان این کودک او را به سخره بگیرند و باعث اذیت و آزار او شوند. بنابراین بهتر است در این سن کودک را به پزشک ببریم و با او در این باره مشورت کنیم.

آیا برای انجام جراحی گوش بیمار را بیهوش می‌کنند؟

این عمل با بیهوشی کامل انجام می‌شود ولی بلافاصله بعد از عمل بیمار را به هوش می‌آورند. هنگام به هوش آمدن بیمار حضور یک همراه الزامی است. یکی از نکاتی که بیمار باید رعایت کند پرهیز از رانندگی به مدت 7 روز است زیرا بعد از جراحی یک سربند دور سر او قرار می‌دهند که دقت شنوایی او را کاهش می‌دهد و ممکن است در رانندگی او تولید خطر کند و منجر به تصادف شود.

آیا جراحی گوش درد دارد؟

به طور کلی تمام جراحی‌ها درد دارند، فقط میزان درد در جراحی‌ها با هم تفاوت دارد. مثلاً عمل گوش درد اندکی دارد که این درد هم بعد از عمل احساس می‌شود زیرا حین عمل بیمار بیهوش است. درد بعد از عمل هم جای هیچ گونه نگرانی ندارد زیرا دکتر برای فرد مسکن تجویز می‌کند.
بهبودی بعد از عمل چقدر طول می‌کشد؟

بعد از عمل گوش مقداری کوفتگی و تورم ایجاد می‌شود که این حالت‌ها بعد از یک هفته شروع به از بین رفتن می‌کنند و تا دو سه هفته کاملاً از بین می‌روند. تا برطرف شدن عوارض بعد از عمل می‌توان آنها را پوشاند.

چرا نباید قبل و بعد از جراحی بخوریم یا بنوشیم؟

به این علت که داروهای بیهوشی که در جراحی استفاده می‌شوند باعث ناراحتی معده و روده می‌شوند و احتمال دارد بیمار بعد از عمل شروع به استفراغ کند، برای جلوگیری از این حالات پزشک به بیمار توصیه می‌کند از شب قبل عمل چیزی نخورد و ننوشد.

رژیم غذایی بعد از عمل چگونه است؟

بعد از عمل نباید بلافاصله شروع به خوردن غذاهای سفت کرد بلکه باید ابتدا با مایعات شروع کرد تا پوست خشک نشود و معده و روده آماده شوند، سپس شروع به خوردن غذاهای جامد کرد.

سایر مقالات دکتر فرزان رضایی جراح زیبایی صورت و بینی :

کشیدن پوست صورت

جراحی پلاستیک بینی

ضرورت جراحی بینی

Message Us on WhatsApp