رینوپلاستی چیست

یکی از رایج‌ترین عملهای زیبایی که هم اکنون در سراسر دنیا طرفداران بسیاری جلب کرده است و هر روزه به دفعات در حال انجام است، عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی است. دلیل شهرت این عمل افزایش زیبایی، جذابیت و اعتماد به نفس در افراد است. از موارد تأثیرگذار در تعداد متقاضیان این جراحی ویژگی‌های قومی، ملیتی و دلایل فرهنگی و اجتماعی است، به عنوان مثال بیشترین آمار عمل بینی مربوط به کشور خودمان ایران است که در جهت بهبود عملکرد یا ظاهر بینی فرد انجام می‌شود. رینوپلاستی منجر به کاهش سایز بینی، تغییر فرم، باریک شدن نوک بینی یا بخشهای فوقانی و کاهش ارتفاع آن می‌شود. همچنین از مزایای این جراحی تغییر زاویه‌ی میان بینی و لب است که نتیجه‌ی آن بینی سر بالا نامیده می‌شود.

رینوپلاستی چیست

اهداف رینوپلاستی

رینوپلاستی صرفاً جهت زیباسازی انجام نمی‌گیرد بلکه برخی از افراد به دلیل اصلاح ناهنجاریهای ساختاری که در اثر نقایص مادرزادی یا ضرباتی که در تصادفات و هنگام فعالیتهای ورزشی ایجاد شده است و همچنین رفع گرفتگی بینی‌هایی که انحراف تیغه‌ی شدید باعث مشکلات تنفسی شده است، تصمیم به جراحی بینی می‌گیرند.

تاریخچه رینوپلاستی

اولین بار در تاریخ عمل جراحی بینی به وسیله‌ی سوشروتا Sushruta پزشک هندی بود حدوداً 2500 سال قبل انجام شد. روشهای او هنوز هم به کار می‌آیند. در گذشته در هندوستان برای مجازات بعضی از محکومان، بینی آنها را می‌بریدند و جراحان به ترمیم بینی آنها با استفاده از پوست سایر بخشهای بدنشان می‌پرداختند و در این زمینه به مهارت بالایی دست یافته بودند. رینوپلاستی مدرن از اوایل قرن نوزدهم توسط ژاک ژوزف و دیفن باخ آغاز شد و در قرن بیستم به تکامل رسید. در نیمه‌ی دوم قرن بیستم، تعدادی از جراحان روش رینوپلاستی یا جراحی بینی باز را معرفی نمودند. در این سالها جراحان از روشها و ابزارهای متفاوتی برای پیشرفت این عمل استفاده کرده‌اند که هنوز هم این مسیر تکاملی ادامه دار است.
از موارد تأثیرگذار در بهبود سطح کیفی این جراحی می‌توان به برپایی سمینارها، کنگره‌ها و کارگاه‌های آموزشی اشاره کرد.

روشهای رینوپلاستی

جراحی بینی با دو روش اصلی باز و بسته قابل انجام است. در روش بسته تمام برشها داخل بینی قرار دارند، در حالی که در روش باز، یک برش کوچک در دیواره‌ی پایین بینی که در واقع همان نقطه‌ی بین دو سوراخ بینی است، ایجاد می‌شود و سایر برش‌ها داخل بینی هستند. اگر لازم باشد سوراخهای بینی فرد نیز تغییر کنند، چه در روش بسته و چه در روش باز، برشهایی در دو طرف سوراخ بینی به وجود می‌آورند.

برخی از خدمات دکتر فرزان رضایی جراح زیبایی بینی و صورت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت

Message Us on WhatsApp