1) چگونه تشخیص بدهم که به عمل بزرگ کردن چانه نیاز دارم یا به لیپوساکشن گردن یا کشیدن صورت؟

تمرکز جراحی های چانه روی خط فک jaw line می باشد و به این ترتیب تعادل اجزای صورت را بهبود می بخشد. تعادل همواره به عنوان یکی از اصول زیبایی در نظر گرفته می شود. بزرگ کردن چانه بیشتر به عنوان بهبود ساختمان کلی صورت در نظر گرفته می شود و کمتر از آن به عنوان عملی برای تجدید جوانی استفاده می شود.
لیپو ساکشن گردن چربیها را آب می کند. اگر پوست گردن دارای الاستیکه کافی باشد، بعد از آب شدن چربیها بصورت یک گردن جوانتر دیده می شود. لیپوساکشن باعث از بین رفتن عارضه گردن بوقلمونی می شود، همچنین با لیپوساکشن می توان چروک های گردن با خطوط چهره ار از بین برد.
با عمل لیپوساکشن نمی توان پوششهای اضافه یا پوست کیسه ای شکلی را که خاصیت الاستیکه خود را از دست داده را به حالت اول خود بازگرداند، این حالت ها را باید با جراحی کشیدگی گردن یا کشیدگی صورت درمان کرد. این نوع جراحی ها به عواملی نظیر حالت پوست بیمار، سلامت عمومی و توقعات بیمار از جراحی بستگی دارد. یک جراح مجرب و معتبر می تواند با توجه به توقعات و انتظارات شما بهترین عمل زیبایی را به شما پیشنهاد دهد.

2)چرا عمل بزرگ کردن چانه بصورت توأم و همزمان با رینوپلاستی توصیه می شود؟

با نگاه کردن به تصاویر افراد در قبل و بعد از عمل به اهمیت فراوان تعادل در ایجاد زیبایی صورت پی می بریم. یک عمل بزرگ کردن چانه این تعادل در چهره بدون دست زدن به بینی، بینی کوچکتر دیده می شود.

3) برای انجام عمل چانه از چه موادی استفاده می شود؟

در جراحی بزرگ کردن چانه از مواد مختلفی نظیر سیلیکون، گورتکس و … استفاده می شود. این مواد از نرخ و وزن بسیار کمی برخوردارند و علاوه بر این در عمل چانه موادی بی خطر و مفید گزارش شده اند و هیچ تهدیدی از جانب این مواد متوجه بیمار نخواهد بود.

4) آیا انجام این عمل روی اصلاح (Shaving) صورت مردها تأثیر خواهد گذاشت؟

نه واقعا، تا 3 روز بعد از عمل بوسیله پوشش مخصوصی، ناحیه بریدگی جراحی را بپوشانید. آقایان می توانند اطراف این پوشش را اصلاح کنند و بعد از روز چهارم آنها می توانند بعد از برداشتن پوشش، کل صورت را با تیغ اصلاح کنند. ولی استفاده از یک ریش تراش برقی در روز دهم بعد از عمل توصیه می شود.

5) آیا می توان عمل بزرگ کردن چانه را بصورت همزمان با عمل لیپوساکشن گردن یا کشیدن صورت انجام داد؟

بله ـ با لیپوساکشن گردن چربی ها از بین می روند. بزرگ کردن چانه باعث ایجاد تناسب می شود. همچنین باعث جوانتر و زیباتر شدن ظاهر فرد می شود. کشیدن صورت، پوست اضافی و سفت زیر لایه عضلانی را از بین می برد. ترکیب این روشها نتیجه مطلوبی را به همراه دارد. با انجام همزمان این روشها، بیماران می تواند در هزینه های بی هوشی و بستری شدن صرفه جویی نمایند.

6) گردن من خیلی چاق است و فاصله کمی با فکم دارد، اما احساس میکنم که برای انجام liposuction کمی جوان باشم؟

گردن چاق همواره نشان دهنده افزایش سن نمی باشد. در برخی موارد این حالت ارثی می باشد. اگر هنوز پوستتان خاصیت الاستیکه خود را دارد. لیپوساکشن گردن می تواند خواسته شما را برآورده کند و چربی اضافه گردن شما را بردارد. اگر بخواهید که به فاصله گردن و فک خود بیافزائید، انجام عمل بزرگ کردن چانه توصیه می شود.

7) وقتیکه چربی های گردن برداشته می شوند ، چه اتفاقی برای پوست اضافه گردن می افتد؟

بر اساس شرائط و الاستیکه پوست، پوست گردن بعد از برداشته شدن چربی ها به حالت اولیه خود بر می گردد. مشاوره با یک جراح پلاستیک می تواند بهترین راه برای راهنمایی شما برای بهره برداری از جراحی های زیبایی باشد. اگر گردن خاصیت الاستیکه خود را از دست داده باشد. انجام جراحی کشیدن صورت یا کشیدن گردن راه حل بهتری می باشند. بیمارانی که دارای پوست اضافه یا گردن بوقلمونی می باشند، با انجام عمل کشیدن گردن نتایج بهتری می گیرند.

8) آیا می توانم در حین عمل بیدار بمانم؟

بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و دچار بی حسی موضعی می شوند. بیماران در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند. تزریق مسکن بصورت درون رگی IV نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در هنگام شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته باشند. تا 7 روز بعد از عمل نباید بیماران رانندگی کنند (این مدت با توجه به نوع عمل بیشتر نیز می شود).

9) یک عمل بزرگ کردن چانه چقدر طول می کشد؟

معمولا این عمل حدود نیم ساعت طول می کشد. ولی اگر چندین عمل همزمان داشته باشید، طول عمل بیشتر خواهد شد. طول عمل جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از قبیل ساختار آناتومیک هر فرد و …

10) کوفتگی و تورم های حاصل از جراحی چقدر طول می کشند؟

تورم و کوفتگی در اواخر هفته اول جراحی رو به بهبودی می گذارند. البته بهبودی کامل 6ـ 2 هفته معمولا طول می کشد. با این وجود می توانید آثار کوفتگی را بوسیله لوازم آرایش در روز 10ـ 7 بعد از عمل استتار کنید.

11) این عمل چقدر درد دارد؟

اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم. به تمام بیماران نسخه ای از داروهای مسکن ارائه می شود. افرادیکه جراحی بزرگ کردن چانه انجام داده اند تا 48 ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می کنند. معمولا افراد بعد از انجام عمل هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی ندارند.

12) آیا می توانم بلافاصله بعد از عمل به منزل بروم؟

اکثرا این عمل بصورت سرپایی انجام می شود، از آنجائیکه بعد از تسکین یافتن شما باید به خانه برگردید، باید یک فرد مورد اطمینان شما را به منزل برساند و شب را در کنار شما بماند تا فردا دوباره برای بازکردن بانداژ شما را تا مطب همراهی نماید.

13) چه وقت به سر کار برمیگردم؟

ممانعت از کار کردن بعد از جراحی بزرگ کردن چانه، با توجه به شغل و موقعیت فرد یک هفته است. اگر فرد چند جراحی با هم انجام داده باشد 3ـ 2 هفته مرخصی توصیه می شود.

14) از چه وقت می توانم فعالیت بدنی داشته باشم؟

بعد از عمل تا 3 هفته نباید فعالیت های آیروبیک انجام داد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود باعث به تعویق افتادن زمان بهبودی و ترمیم تورم می شود.

15) من واقعا می خواهم که به دستورات فوق عمل کنم اما من عصبی ام. وقتیکه دچار استرس می شوم چه کار باید بکنم؟

اشکالی ندارد. یکی از بهترین راه های مقابله با عصبی شدن این است که ببینیم دیگران به چه نتایجی رسیده اند. لحظاتی به تصاویر قبل و بعد از عمل افراد نگاه کنید. از آنجائیکه شما در انتخاب جراح مجرب دقت داشته اید، باید نظیر یک فرد آگاه بدانیدکه چه وقت برای انجام جراحی زیبایی مناسب است.

 

برخی از خدمات دکتر فرزان رضایی جراح زیبایی بینی و صورت