سوالات متداول بلفاروپلاستی

) چگونه تشخیص بدهم که به کشیدن پلک بالایی نیاز دارم یا به یک کشیدن ابرو؟
این به موقعیت و جایگاه ابرو بستگی دارد. در جلسه مشاوره و معاینه اولیه، دکتر با دستش پوست پیشانی بیمار را تا یک حد مشخص می کشد. وقتیکه پوست پیشتانی کشیده شد اگر بیشتر پوست پلک بالایی ناپدید شد، جراحی کشیدن پیشانی برای بیمار سودمند تر است. اگر کشیدن پوست پیشانی تأثیر کمی داشت یا اصلا تأثیری روی پوست پلک بالایی نداشت. بلفاروپلاستی بهترین عمل جراحی پلاستیک خواهد بود. اگر ابروی کیسه ای شکل کشیده شود ولی پوست اضافه کماکان روی پلک ها باقی بماند، برای پیدا کردن یک ظاهر جوانتر توصیه می شود که از عمل های کشیدن ابرو، بلفاروپلستی ابروی بالایی بصورت همزمان استفاده شود.
به عکس های فردیکه عمل کشیدگی ابرو انجام داده نگاه کنید. پوست پلک بالایی وی بریده نشده است. در این مورد، کشیدگی ابرو به تنهایی می تواند ظاهر فرد را جوانتر کند چون علت پیر بودن ظاهر وی ابروهای سست و شل او هستند (به ابروهای شل و وارفته brow ptosis نیز گفته می شود). این عکس ها را با عکس های قبل و بعد از عمل بیماری که بلفاروپلاستی ابروی بالایی را انجام داده است مقایسه کنید. در عکس قبل از عمل این فرد، می بینید که ابروی وی نیفتاده است، بنابراین برداشتن پوست پلک بالایی وی به تنهایی کافی است.

2 ) آیا من بعد از عمل شکل واقعی خود را حفظ خواهم کرد؟
اکثر بیماران می گویند که وقتی بعد انجام عمل به جمع اطرافیان خود باز می گردند با اظهارات زیر مواجه می شوند:
وای خدای من، توفوق العاده شدی! یا مدل موها تو عوض کردی! یا توی تعطیلات بودی و … حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان دهنده موفقیت آمیز بودن جراحی است. اگر چه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد و خیلی به چشمتتان بیاید و لی اگر این تغییرات توسط اطرافیان شما حس نشوند، نباید زیاد تعجب کنید

3) آیا می توانم با استفاده از این جراحی، ظاهر چشمانم را بصورت برجسته ای تغییر دهم؟
این یک سئوال خیلی سخت است چون پاسخ دادن به آن برآورده کننده انتظارات واقع گرایانه فرد است. تنها یک جراح خوب و صادق می تواند در ملاقت با بیمار او را از توقعات واقع گرایانه یا غیر واقع گرایانه اش مطلع سازد. و این پاسخ در مورد افراد مختلف متفاوت خواهد بود. برای دریافت پاسخ بهتر برای این سئوال پیشنهاد می کنیم به افرادیکه این عمل را انجام داده اند، مراجعه کنید ببینید که آیا آنها از انجام این عمل راضی بوده اند یا خیر.

4) آیا من روی پوستم بریدگی خواهم داشت؟
ایجاد بریدگی در داخل پلک پایینی (عکس a) به همراه برداشتن پوست اضافه و چربی در ناحیه پوست پلک پایینی در این عمل عادی است. پوست پلک یکی از بی اهمیت ترین نقاط بدن است و این بریدگی ها معمولا خیلی خوب درمان می شوند.

عکس a

یک روش بسیار موفق که طی 5 سال اخیر بصورت موفقیت آمیزی بکار رفته است تکنیک بلفاروپلاستی trans conjunctiva (عکس b) می باشد. در این روش، برش فقط در قسمت درونی پلک زده می شود و دیگر نیاز به برش روی پلک نمی باشد. از طریق این برش می توان چربی آزار دهنده (چربی که باعث ایجاد کیسه ها یا کمانه های زیر چشمها می شود) را برداشت.

عکس b

معمولا بلفاروپلاستی را با برخی روش های صاف کننده پوست از قبیل لیزر یا پیل انجام می دهند تا به این وسیله تمام خطوط بافتی صورت در پوست از بین بروند. شاید پرمتقاضی ترین روش ترکیب بلفاروپلاستی با جراحی کشیدگی صورت باشد که به این ترتیب حالت «گردن بوقلمونی» از بین می رود. اگر می خواهید که عمل trans conjunctiva انجام دهید، آنرا با پزشک خود در میان بگذارید.

5 ) در صورت داشتن زخم های ناجور قبلی چه کار باید بکنم؟
اگر شما گوشهایتان را قبلا سوراخ کرده اید، به خوبی می توانید نحوه خوب شدن زخم ها و جراحات ناشی از جراحی پلاستیک را درک نمائید. چون یکبار آنرا تجربه کرده اید. زخم های موجود در سایر نواحی بدن نمی توانند الگوی مناسبی برای درک نحوه خوب شدن زخم های جراحی پلاستیک باشند. در زمان مشاوره با پزشکتان حتما محل زخم های قبلی خود را به وی نشان دهید (اثر زخم ها) به این ترتیب پزشک می تواند آگاهی مناسبی از نحوه درمان زخم های جراحی به شما ارائه نماید.

6) آیا بلفاروپلاستی می تواند تمام چروک ها و خطوط و حالات معروف به پاکلاغی crow feet را بردارد؟
برخی بیماران علاوه بر پوست کیسه ای شکل در اطراف پلکاهایشان، روی پوست دور چشمهایشان اختلالات بافتی یا سطحی دارند. افرادی که بلفاروپلاستی را بصورت همزمان با روش های صاف کننده پوست انجام می دهند می توانند این اختلالات بافتی و crow feet را نیز از بین ببرند. روش های صاف کننده پوست، اختلالات بافتی روی سطح پوست را از بین می برند. این روشها عبارتند از لیزر و پیل های شیمیایی.

7) من قبلا یک بار پلکم را جراحی کرده ام ولی از نتایج آن راضی نیستم، آیا شما می توانیدآنرا اصلاح کنید؟
در حالیکه ما به دنبال راه حل هایی برای ارتقای بلفاروپلاستی سنتی می باشیم، دوست داریم کمی هم درباره اصطلاح بازنگری عمل کشیدن پلک صحبت کنیم. معمولا برای اصلاح عمل های قبلی به ما مراجعه می شود. بیمارانی که درخواست بازنگری بلفاروپلاستی را دارند، اقدامات خاص خود را باید انجام دهند.
در بازنگری بلفاروپلاستی، جراح باید روی نقطه ای که قبلا تحت تأثیر تغییرات قرار گرفته، کار کند. اگر از ما خواسته شود که جراحی قبلی یک جراح دیگر را تصحیح کنیم، آنگاه بازنگری بلفاروپلاستی کمی پیچیده تر می شود. لذا ممکن است نسبت به جراحی اول زمان بیشتری طول بکشد. همچنین تورم های حاصل از بازنگری بلفاروپلاستی شدیدترند و درمان آنها زمان بیشتری می برد. این نوع بیماران نیز باید اقدامات مشابهی با سایر بیماران متقاضی بلفاروپلاستی انجام دهند.

8) آیا می توانم در حین عمل بیدار بمانم؟
بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و دچار بی حسی موضعی می شوند. بیماران در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند. تزریق مسکن بصورت درون رگی IV نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در هنگام شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته باشند. تا24 ساعت بعد از عمل نباید بیماران رانندگی کنند (این مدت با توجه به نوع عمل بیشتر نیز می شود).

9) آیا این عمل دردناک است؟
اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم. به تمام بیماران نسخه ای از داروهای مسکن ارائه می شود. گاها بیماران 5 ـ 4 روز بعد از عمل اقدام به مصرف داروهای مسکن می نمایند. افرادیکه جراحی صورت انجام داده اند تا 48 ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می کنند. معمولا افراد بعد از انجام عمل هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی ندارند.

10) جراحی چقدر طول می کشد؟
مدت جراحی به عوامل مختلفی نظیر پیچیدگی پلک های هر فرد بستگی دارد. بازنگری بلفاروپلاستی کمی بیشتر طول می کشد چون به دقت بیشتری نیاز دارد.

11) آیا بعد از عمل می توانم خودم رانندگی کنم؟
خیر ـ به خاطر اثرات بی هوشی، بیماران قادر نخواهند بود بعد از عمل رانندگی کنند.

12) آیا می توانم بلافاصله بعد از عمل به منزل بروم؟
اکثرا این عمل بصورت سرپایی انجام می شود، از آنجائیکه بعد از تسکین یافتن شما باید به خانه برگردید، باید یک فرد مورد اطمینان شما را به منزل برساند و شب را در کنار شما بماند تا فردا دوباره برای بازکردن بانداژ شما را تا مطب همراهی نماید.

13) چه وقت می توانم به کارم برگردم؟
اکثر بیماران 2 هفته مرخصی می گیرند ولی معمولا یک هفته بعد بیمار می تواند به کارش بازگردد. بعد از 2 هفته، تمام آثار و بقایای کوفتگی و تورم را می توان به راحتی با آرایش کردن استتار نمود

14) چه وقت می توانم فعالیت بدنی داشته باشم؟
باید تا 2 هفته از فعالیت های ایروبیک خودداری کرد. و بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیتهای سنگین بدنی را باید 3 هفته بعد از عمل آغاز کرد. از خم شدن، بار سنگین بلند کردن و تقلا کردن جدا بپرهیزید چرا که این کارها می تواند باعث افزایش تورم و تأخیر در درمان شوند.

15) خوب شدن کوفتگی ها و تورم ها چقدر طول می کشند؟
در پایان هفته اول، کوفتگی ها و تورم های بعد از عمل شروع به خوب شدن می کنند. ناپدید شدن کامل این علائم 3 ـ 2 هفته به طول می انجامد. شما می توانید کوفتگی ها را به خوبی با کمک لوازم آرایش 10 ـ 7 روز بعد از عمل استتار کنید.

16) من برای انجام جراحی زیبایی آمادگی ندارم، آیا روش دیگری برای تغییر در چشم ها وجود دارد؟
روش های صاف کردن پوست از قبیل، بوتاکس، کلاژن و پیل می تواند فرصتی برای افرادی باشد که برای انجام جراحی زیبایی آمادگی ندارند.

17) من واقعا می خواهم که عمل کنم ولی آدم عصبی هستم، اگر دچار استرس شدم چه کار باید بکنم؟

عصبی شدن امری عادیست (بی تعارف بگوئیم، اگر این مرحله را شوخی بگیرید ما هم عصبانی خواهیم شد) اگر هر گونه مشکلی دارید با ما در میان بگذارید. یکی از بهترین کارها برای مقابله با عصبی بودن، نگاه کردن به افرادی است که این عمل را انجام داده اند. به خاطر داشته باشید، بیماران تحصیل کرده می دانند که چه وقت جراحی برایشان مناسب است.

برخی از خدمات دکتر فرزان رضایی جراح زیبایی بینی و صورت