آیا با دستورالعمل مراقبت های بعد از لیفت صورت آشنا هستید؟ در ادامه توضیحات مربوط به این مورد به طور کامل توضیح داده شده اند. لیفت صورت که با هدف محکم کردن پوست صورت و گردن انجام می شود، نسخه جوان تر و جذاب تری از خودتان را به شما هدیه می کند. با این تکنیک جراحی و نسخه کمتر تهاجمی آن یعنی لیفت اندوسکوپیک صورت، بدون اینکه بافت صورت تغییری کند، بسیاری از چین و چروک ها با چهره تان خداحافظی خواهند کرد.

 

مراقبت های بعد از لیفت صورت - دکتر فرزان رضایی

 

اگر جراح، برش ها را با بخیه های غیر جذبی یا گیره های مخصوص بسته باشد، 5 تا 10 روز بعد از جراحی برداشته خواهد شد. جراح برش ها را پانسمان می کند و در اطراف چانه و بالای سر از پانسمان ارتجاعی مخصوصی استفاده خواهد کرد. این پانسمان معمولاً در روز بعد از جراحی برداشته می شود. بعد از عمل، خون و مایعات اضافی از برش ها تخلیه می شود که پزشک دستورالعمل هایی را برای کنترل آنها توصیه می کند. احتمالاً صورت کبود و متورم می شود. ورم، قبل از بهتر شدن، نخست اوج گرفته و تشدید می شود و پس از آن شروع به فروکش کردن می کند. در طول چند روز اول بعد از عمل درد خواهید داشت. حتی ممکن است در طول این مدت باز کردن دهان نیز برایتان دشوار باشد. پوست اطراف برش ها نیز بی حس بوده و احساس می کنید که هر از چند گاه مورمور می شوند یا گزگز می کنند. همه این احساس ها موقتی بوده و به مرور از بین می روند. در ادامه یک شیت حاوی دستورالعمل های مربوط به مراقبت های بعد از لیفت صورت برگرفته از توضیحات دکتر فرزان رضایی برای شما عزیزان جمع آوری شده است تا به پشتوانه اعتماد به سپردن قلم و آبرنگ به دستان هنرمند جراح خود و به کار بستن دستورالعمل های توصیه شده، تابلوی نقاشی چهره تان را لبریز از جذابیت کنید.

چگونه بعد از لیفت صورت، در منزل، از خودمان مراقبت کنیم؟

 • وقتی احساس خستگی می کنید، استراحت کنید. خواب کافی به سپری شدن بهتر دوره ریکاوری کمک می کند.
 • تا چند روز بعد از جراحی، با استفاده از چند بالش، در زمان استراحت سر را بالا نگه دارید.
 • هر روز قدم بزنید. مدت راه رفتن را به صورت تدریجی بر یک مبنای روزانه افزایش دهید.
 • یک یا دو هفته از محل کارتان مرخصی بگیرید. طول این مدت، به نوع کار شما وابسته است. بعد از اینکه احساس کردید حالتان کاملاً خوب شده می توانید به محل کار خود بازگردید.
 • فعالیت های سنگین انجام ندهید و از دوچرخه سواری، وزنه برداری یا ایروبیک تا سه هفته بعد از عمل، بپرهیزید.
 • در خصوص زمان از سر گیری رانندگی از پزشک سوال کنید.
 • 1 تا 2 روز بعد از عمل می توانید دوش بگیرید.
 • اگر در زمان مسواک زدن، باز کردن دهان برایتان دشوار است از مسواک کودک استفاده کنید.
 • موقع اصلاح صورت خیلی مراقب باشید.

رژیم غذایی مربوط به دوره مراقبت های بعد از لیفت صورت

در چند روز اول بعد از عمل، غذاهای نرم میل کنید ؛ سوپ، ابمیوه، پودینگ، ماست، تخم مرغ آب پر و پوره سیب زمینی گزینه های مناسبی هستند.

مایعات فراوان بنوشید ؛ برای اینکه بعد از عمل دچار یبوست نشوید هر روز مکمل های فیبر میل کنید. اگر بعد از چند روز یبوست برایتان آزار دهنده بود، می توانید از روان کننده های روده استفاده کنید.

داروهای مورد استفاده در دوره مراقبت های پس از لیفت صورت

 1. پزشک اطلاعات لازم را در خصوص زمان از سر گیری داروهایی که قبل از جراحی مصرف کردید و نیز داروهایی که باید در طول دوره مراقبت های بعد از لیفت صورت استفاده کنید در اختیارتان قرار می دهد.
 2. اگر مصرف داروهایی از قبیل آسپرین یا سایر رقیق کننده های خون را مدتی قبل از جراحی به توصیه پزشک قطع کرده بودید، شروع مجدد مصرف آنها را نیز باید طبق دستور پزشک دنبال کنید.
 3. داروهای مسکن را طبق دستور استفاده کنید.
 4. اگر پزشک داروی مسکنی برایتان تجویز نکرده، از او بپرسید که از کدام داروهای مسکن موجود در منزل می توانید استفاده کنید.
 5. مصرف آنتی بیوتیک ها طبق دستور برای جلوگیری از بروز عفونت در ناحیه جراحی شده بسیار حائز اهمیت است. حتی اگر حس می کنید بهتر شده اید مصرف آنها را متوقف نکنید چراکه توقف مصرف داروهای انتی بیوتیک یا چرک خشک کن، می تواند خطر چرک کردن و عفونت ناحیه جراحی را به همراه داشته باشد.
 6. اگر حس می کنید داروهای مسکن باعث درد معده تان می شود، بعد از غذا آنها را میل کنید یا از پزشک بخواهید داروی دیگری برایتان تجویز کند.

مراقبت از زخم ها در دوره مراقبت های بعد از لیفت صورت

اگر جراح روی برش ها را با چسب های مخصوص پزشکی پوشش داده است، لازم است تا یک هفته بعد از عمل یا تا زمان افتادن، دست نخورده باقی بماند. دنبال کردن دستور پزشک برای برداشتن این چسب ها ضروری است.  در زمان صلاحدید جراح می توانید برش ها را با آب گرم شسته و به آرامی ناحیه شستشو داده شده را خشک کنید. از الکل یا پراکسید هیدروژن استفاده نکنید. این مواد، سرعت روند بهبود را کند خواهد کرد.  جز در صورت صلاحدید پزشک، از گذاشتن لوسیون یا پماد بر روی برش ها خودداری کنید.

چگونه به کاهش ورم بعد از عمل لیفت صورت کمک کنیم؟

همانطور که پیشتر اشاره شد، ورم صورت در مقادیر متفاوت در بیماران مختلف، برای چند روز در صورت و گردن ماندگار خواهد بود. اصلی ترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که این ورم به صورت تدریجی فروکش می کند. می توانید با به کار بستن دستورات مربوط به مراقبت های بعد از لیفت صورت که در ادامه آمده است، به سرعت گرفتن کاهش ورم کمک کنید:

 • در طول چند روز اول بعد از عمل تا جاییکه می توانید سرتان را بالا نگه دارید. حتی در زمان خواب یا استراحت نیز چند بالش زیر سر بگذارید تا بدن تان در حالت لم داده باشد.
 • در طول دو روز اول بعد از عمل، بر روی نواحی درمان شده در فواصل زمانی کوتاه کمپرس سرد قرار دهید.
 • به هیچ وجه سر را پایین نیاورید و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

سوالات متداول در مورد مراقبت های بعد از لیفت صورت

آیا بعد از جراحی لیفت صورت می توان به پهلو خوابید؟

تایم لاین از سر گیری روند و عادات نرمال زندگی در افراد مختلف، متفاوت است. به طور کلی، 2 الی 4 هفته بعد از جراحی، بیماران می توانند به پهلو بخوابند.

درد جراحی چقدر است؟

معمولاً درد به مدت 2 تا 4 روز بعد از عمل، همراه بیمار خواهد بود. در چند روز اول، باز کردن دهان برایتان کمی سخت است. پوست اطراف برش نیز بی حس است. درد ممکن است در طول این چند روز به شکل ذق ذق کردن بروز کند ولی به مرور زمان، همه چیز به حالت عادی بازگشته و این عوارض فروکش خواهد کرد.

چگونه بعد از جراحی لیفت، از صورت خود مراقبت کنیم؟

شستشوی صورت را با ملایمت انجام دهید و از تمیز کننده های آنتی باکتریال ملایم برای پیشگیری از تجمع باکتری در محل درمان استفاده کنید. بعد از شستشو، صورت را با ملایمت خشک کنید. در صورت صلاحدید پزشک می تواند مقدار برابری از آب و پراکسید هیدروژن را با هم ترکیب کرده و با گوش پاک کند آرام بر روی محل درمان بگذارید. بعلاوه می توانید از پماد آنتی بیوتیک نیز استفاده کنید. پس از آن برای کاهش اسکار از مرطوب کننده استفاده کنید.

چقدر طول می کشد تا اسکار بهبود پیدا کند؟

به طور کلی، معمولاً شش ماه زمان لازم است تا برش ها به طور کامل بهبود پیدا کرده و رنگ آنها به صورتی یا سفید تغییر کند. ولی معمولاً 1 تا 2 سال زمان لازم است تا اسکار ها به طور کامل محو شوند.

تا چه مدت باید از بانداژ کامپرشن (Compression) استفاده کرد؟

لازم است گن را به مدت 2 هفته به طور شبانه روزی مورد استفاده قرار دهید. بعد از هفته دوم به بیمار توصیه می شود تا گن را به مدت دو هفته دیگر نیز در اوقاتی که در منزل به سر می برد مورد استفاده قرار دهد؛ به این معنی که در زمان خروج از منزل نیازی به استفاده از آن نمی باشد.

Message Us on WhatsApp