1)نقش لیزر و اندوسکوپ در جراحی زیبایی بینی چیست؟

لیزر و اندوسکوپ نقش مستقیمی در جراحی زیبایی بینی ندارند. ولی استفاده از آنها به خصوص در رفع مشکلات ساختمانی داخل بینی و مشکلات تنفسی بیمار در جراحی رینوپلاستی بسیار کمک کننده می باشند. در عین حال مهارت جراح و استفاده از وسایل و تکنیک های ظریف و پیشرفته و مدرن در رینوپلاستی به طور قابل توجهی باعث به حداقل رسیدن تورم، کبودی و طول دوره درمان پس از عمل جراحی می گردد که به غلط توسط بسیاری از بیماران، رینوپلاستی لیزری نامیده می گردد.

2) بینی من از صورتم خیلی فاصله دارد، می توانید آنرا درست کنید؟
چیزی که شما درباره آن توضیح می دهید، موضوع تغییر بینی شما است. نگاهی به عکس های قبل و بعد از عمل رینوپلاستی ما بندازید تا متوجه شوید که یک بینی چه تغییراتی می تواند بکند. مورد دیگری که شما ممکن است به آن اشاره کنید، نوک بینی است. با افزایش سن، نوک بینی رو به پایین قرار می گیرد. بسیاری از بیماران که دنبال عمل های جوان سازی می باشند وقتی می فهمند که بوسیله چرخش نوک بینی به سمت بالا، ظاهر افراد جوانتر می شود، بسیار تعجب می کنند.

3) چگونه می توانید حالت مشت خوردگی را از بینی من از بین ببرید؟
نخست، وقتیکه بیماران در مورد حالت مشت خوردگی یا برآمدگی بینی شان حرف می زنند، آنها بیشتر درباره پل بینی شان صحبت می کنند. پل بینی، قسمت از بینی است که حالت نیمرخ بینی را می سازد. برای کوچکتر کردن پل بینی از یک سوهان مخصوص استفاده می شود، بوسیله این سوهان استخوان اضافه بریده می شود. پوست بینی نسبت به این تغییر پاسخ بسیار مناسبی می دهد و به خوبی به شکل جدید می چسبد.

4) وقیتکه بینی من کوچکتر می شود، پوست اضافه بینی چه می شود؟
پوست بینی خاصیت الاستیکه دارد لذا به راحتی به شکل جدید بینی می چسبد.

5) بینی من به صورتم خیلی نزدیک است. می توانید آنرا درست کنید؟
جراحان هنگامی که با یک بینی بسیار نزدیک به صورت مواجه می شوند از اصطلاحی به نام saddle nose یا بینی زین اسبی استفاده می کنند. یک پل کوتاه می تواند ضربه پذیر باشد (در اثر تصادف) یا در اثر یک پروسه بیماری زا یا یک بیماری ارثی.
بهترین راه برای توضیح پروسه ترمیم یک پل کوتاه می تواند نگاه کردن به عکس های قبل و بعد از جراحی باشد. بلند کردن پشت بینی به طرق مختلف ممکن و شدنی است. هر روش معایب و مزایای خاص خود را دارد.
یک روش ترمیم قرض گرفتن غضروف از تیغه میانی بینی بیمار، گوش یا دنده بیمار است. یک مزیت آشکار این روش این است که هیچ جسم خارجی وارد بدن بیمار نمی شود. عیب این روش این است که اگر بخواهیم از غضروف گوش یا دنده استفاده کنیم، باید یک برش جدا بزنیم. بر اساس مقدار غضروف موردنیاز، ممکن است که بینی به اندازه کافی غضروف نداشته باشد.
وقتی که سعی می کنیم یک بینی خیلی نزدیک به صورت را بالاتر ببریم، به علت مصرف غضروف در جراحی قبلی، دیگر غضروف کافی برای انجام عمل دوم وجود نخواهد داشت. بریدن غضروف به اندازه کافی و شکل درست کار سختی است و می تواند لبه های زبری داشته باشد که نشان دهنده پوست بینی می باشند.
مواد زیادی وجود دارند که برای استفاده در بینی بی خطرند، Gortex ماده بی خطری است که سالهای زیادی در عمل جراحی قلب بکار می رود و به راحتی در زیر پوست بینی کار گذاشته می شود.

6) بینی من خیلی دراز است. من یک بینی عقابی دارم. می شود کوچکترش کرد؟
خط بین چشم ها تا نوک بینی نشان دهنده طول بینی است. در عکس های قبل و بعد از عمل می بینید که چگونه می توان یک بینی بسیار بزرگ را بطوریکه با بقیه قسمت های بینی تعادل داشته باشد، کوتاه کرد. با افزایش سن، نوک بینی به سمت پایین می رود. برای حفظ حالت نوک بینی از پیوند غضروف استفاده کنید به این ترتیب فرد جوانتر به نظر می رسد.

7) بینی من خیلی پهن است. چگونه می توان آنرا درست کرد؟
عوامل زیادی در پهنای بینی نقش دارند، این عوامل عبارتند از فاصله بین استخوان های بینی، غضروف نوک بینی که خیلی پهن است و ضخامت پوست بینی بویژه در نوک بینی. اگر بینی خیلی باریک باشد یا نوک بینی به سمت بالا باشد نتیجه عمل طبیعی به نظر نمی رسد. عکس های قبل و بعد از عمل نشان می دهند که باریک کردن بینی چگونه آنرا زیباتر نشان می دهد.

8) چرا انجام عمل بزرگ کردن چانه با رینوپلاستی توصیه می شود؟
تمامش مربوط به تعادل می شود. اگر اعضای صورت با هم تناسب داشته باشند. زیبا به نظر می رسند. بزرگ کردن چانه باعث تنظیم کلی اجزای صورت می شود. در برخی موارد، کاهش ظاهر اندازه بینی، تنها با بزرگ کردن چانه، ممکن و شدنی است. اگر فرد بخواهد که لیپوساکشن گردن انجام دهد می تواندآنرا از طریق بریدگی عمل بزرگ کردن چانه انجام دهد.

9) آیا من بعد از عمل شکل واقعی خود را حفظ خواهم کرد؟
اکثر بیماران می گویند که وقتی بعد انجام عمل به جمع اطرافیان خود باز می گردند با اظهارات زیر مواجه می شوند:
وای خدای من، توفوق العاده شدی! یا مدل موها تو عوض کردی! یا توی تعطیلات بودی و … حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان دهنده موفقیت آمیز بودن جراحی است. اگر چه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد و خیلی به چشمتتان بیاید و لی اگر این تغییرات توسط اطرافیان شما حس نشوند، نباید زیاد تعجب کنید.

10) بله، ولی من می خواهم که کاملاً ظاهرم تغیر کند، آیا با این عمل می شود اینکار را نمود؟
این یک سئوال خیلی سخت است چون پاسخ دادن به آن برآورده کننده انتظارات واقع گرایانه فرد است. تنها یک جراح خوب و صادق می تواند در ملاقت با بیمار او را از توقعات واقع گرایانه یا غیر واقع گرایانه اش مطلع سازد. و این پاسخ در مورد افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

11) آیا پس از عمل روی پوستم جای بریدگی خواهم داشت؟
تقریباً بله، به تصویر مقابل نگاه کنید. برش به نحوی زده می شود که از نوک بینی شما محافظت می کند. به این ترتیب رینوپلاستی باز گفته می شود. این بریدگی ها به خوبی درمان می شوند و بیمارن و اعضای خانواده پس از چند هفته دیگر آنرا نمی بینند. وقتیکه فردی می خواهد که پایه بینی اش را باریک کند، برشهای کوچکی روی دیواره خارجی (Alar) بینی زده می شود این برش ها به محل برخورد بینی و صورت نزدیکند. شگفت آور این است که این برشها خیلی خوب درمان می شوند و دیگران آنرا نمی بینند.

12)چه تفاوتی بین رینوپلاستی باز و بسته وجود دارد؟
در رینوپلاستی باز، یک برش 7 شکل کوچک روی پوست زده می شود بوسیله این برش حفرات بینی به دو قسمت تقسیم می شوند و به این ترتیب می توان پوست را به سمت بالای نوک بینی کشید. این حالت به جراح اجازه می دهد که روی موقعیت طبیعی غضروف نوک بینی کار کند و به آنچه که انجام می دهد مسلط باشد. همچنین باعث تصحیح حالت قرینگی، پراجکشن (فاصله بینی از صورت)، طول کل بینی، حالت کوفتگی یا کشیدگی بینی می شود.
در رینوپلاستی بسته هیچ گونه برشی روی سطح پوست زده نمی شود. برخی جراحان رینوپلاستی بسته را ترجیح می دهند و به نتایج فوق العاده ای هم می رسند. ولی اکثراً رینوپلاستی باز را انتخاب می کنند.
در هر دو رینوپلاستی باز و بسته، برش های درونی، درون بینی زده می شوند تا به چهارچوب استخوان و غضروف بتوان دسترسی پیدا کرد.

13) در صورت داشتن زخم های ناجور قبلی چه کار باید بکنم؟
اگر شما گوشهایتان را قبلا سوراخ کرده اید، به خوبی می توانید نحوه خوب شدن زخم ها و جراحات ناشی از جراحی پلاستیک را درک نمائید. چون یکبار آنرا تجربه کرده اید. زخم های موجود در سایر نواحی بدن نمی توانند الگوی مناسبی برای درک نحوه خوب شدن زخم های جراحی پلاستیک باشند. در زمان مشاوره با پزشکتان حتما محل زخم های قبلی خود را به وی نشان دهید (اثر زخم ها) به این ترتیب پزشک می تواند آگاهی مناسبی از نحوه درمان زخم های جراحی به شما ارائه نماید.

14) این عمل چقدر درد دارد؟
اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم. به تمام بیماران نسخه ای از داروهای مسکن ارائه می شود. افرادی که جراحی صورت انجام داده اند تا 48 ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می کنند. معمولا افراد بعد از انجام عمل هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی ندارند.

15) چه وقت می توانم به سر کارم برگردم؟
باید 2 هفته مرخصی بگیرید. چون تورم اولیه بعد از جراحی ممکن است مدتی باقی بماند. افرادی که حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع دارند باید 3 هفته از محل کار خود دور باشند تا کاملاً بهبود یابند. Cast روی بینی را باید یک هفته پس از عمل برداشت. در این زمان هر گونه کوفتگی یا تورمی را می توان با آرایش کردن پنهان کرد.

16) جراحی چقدر طول می کشد؟
مدت جراحی به عوامل مختلفی در هر فرد بستگی دارد. بازنگری رینوپلاستی کمی بیشتر طول می کشد چون به دقت بیشتری نیاز دارد.

17) از چه وقت می توانم فعالیت بدنی داشته باشم؟
بعد از عمل تا 3 هفته نباید فعالیت های آیروبیک انجام داد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود باعث به تعویق افتادن زمان بهبودی و ترمیم تورم می شود.

18) آیا بعد از عمل می توانم خودم رانندگی کنم؟
خیر ـ به خاطر اثرات بی هوشی، بیماران قادر نخواهند بود بعد از عمل رانندگی کنند.

19) سن مناسب برای انجام رینوپلاستی چند سال است؟
رینوپلاستی باید پس از تکمیل رشد بینی انجام شود. برای اکثر بیماران یعنی پس از بلوغ، در کل جراحان تا فردی به سن 16 سالگی نرسیده باشد، بینی اش را جراحی نمی کنند. با توجه به رشد فیزیکی صورت، ممکن است که زیبایی یک فرد زیر 16 سال پس از اتمام بلوغ تغییر کند. یک بیمار باید کاملاً به بلوغ برسد تا بتواند به راحتی راجع به عملی که می خواهد انجام دهد تصمیم بگیرد.

20) من از نتیجه رینوپلاستی ام راضی نیستم. چه وقت می توانم عمل بازنگری رینوپلاستی را انجام دهم؟
افرادی که خواهان انجام عمل بازنگری رینوپلاستی می باشند، باید یکسال تمام پس از عمل رینوپلاستی اصلی صبر کنند. چون اول از همه، نتایج نهایی رینوپلاستی را نمی توان تا پایان یک سال پس از عمل مشاهده نمود. خوب شدن تورم بینی و درمان کلی فرد یکسال به طول می انجامد. تغییرات با وجود خیلی جزئی بودن در طول 12 ماه پس از عمل بتدریج دیده می شوند. به مرور زمان، بینی تغییر می کند و متفاوت به نظر می رسد. وقتی تورم بینی می خوابد، تغییرات بهتر به نظر می رسند.
مورد دوم، تشکیل زخم است. بازنگری رینوپلاستی بدون درگیری با بافت زخمی که به بلوغ نرسیده است به اندازه کافی سخت و دشوار است. کار کردن و جراحی بافت زخمی که به مرور زمان نرم شده است. برای جراح بهتر و مفید تر است. حتی وجود بافت زخمی پس از یکسال جراحی بازنگری را پیچیده تر و دشوارتر می کند.
شرایط کمک کننده به بازنگری رینوپلاستی در کمتر از یکسال بعد از رینوپلاستی اولیه تقریباً به هیچ وجه وجود نخواهند داشت. اگر جراحی به شما گفت که می توان در کمتر از یکسال پس از رینوپلاستی نخست جراحی بازنگری را انجام دهد، بلافاصله با یک جراح دیگر مشورت کنید. قبل از انجام یک جراحی دیگر اجازه دهید که بینی تان تا جائیکه می توان تغییر کند و شکل طبیعی خود را بدست آورد.

21) چرا یک رینوپلاستی بازنگری (ثانویه) خیلی سخت تر از رینوپلاستی اولیه می باشد؟
دلایل زیادی دارد. اول، پس از هر نوع جراحی، تشکیل زخم باعث ایجاد یک لایه ضخیم و زبر می شود که کار کردن با آن بسیار سخت تر از کار کردن با بافت اصلی است. دوم، جایگاه اصلی (آناتومیکی) قسمت موردنظر تغییر کرده است. سوم، غضروف موردنیاز برای تغییر شکل بینی است که در حین جراحی اولیه وجود دارد ، ولی پس از جراحی اولیه و مصرف آن در بازنگری رینوپلاستی وجود نخواهد داشت. برای پیوند زدن غضروف ها معمولا از غضروف گوش یا سایر قسمت های بدن استفاده می کنند که در اینصورت جراح باید یک برش دیگر به بدن وارد کند. در صورت استفاده از مواد مصنوعی در جراحی بازنگری رینوپلاستی، جراح باید تجربه و مهارت لازم برای کار کردن با این مواد مصنوعی را داشته باشد. چهارم، مهارت کلی موردنیاز برای جراحی بازنگری خیلی بیشتر از جراحی اولیه است. بازنگری رینوپلاستی حتی مجرب ترین جراحان پلاستیک صورت را درمانده کرده است.

22) Septum چیست؟
Septum تیغه میانی بینی است که از دو قمست تشکیل شده است:

  • Septum غضروفی ـ قسمت متحرک تحتانی که به لبها نزدیکتر است.
  • Septum استخوانی ـ قسمت غیر متحرک فوقانی که به چشم ها نزدیک تر است.

23) septal perforation چیست؟
بینی از یک دیواره غضروفی ـ استخوانی تشکیل شده است که بینی را به دو قسمت راست و چپ تقسیم می کند. Perforation به معنای سوراخ یا مجرا می باشد. septal perforation سوراخی است در Septum . تروما (در اثر تصادف یا گرفتن زیاد بینی) و جراحی بینی از بهترین دلایل septal perforation می باشند. از جمله دلایل دیگر این عارضه مصرف کوکائین می باشد.
جایگاه و اندازه سوراخ سپتوم باعث ایجاد تفاوت چشمگیری می شود. اگر سوراخ سپتوم کوچک باشد و در قسمت عقبی (نزدیک صورت) بینی قرار بگیرد، اغلب اوقات مشکلی ایجاد نمی کند و حتی بیمار از وجود آن، آگاه نمی شود. اگر سوراخ بینی در قمست جلویی (به سمت نوک بینی) باشد، ورود هوا از طریق مجرا می تواند یک صدای سوت مانندی ایجاد کند که این صدا به علت انحراف در بینی است. به علت اینکه جریان هوا از طریق رابطه بین دو سمت بینی منحرف می شود، بیماران از گرفتگی بینی شکایت دارند. سوراخ های سپتال می تواند نتیجه وجود امراض مزمن در بینی باشند که باعث انحراف در بینی می شوند و این شکل را حفظ می کنند. بیماران دارای این سوراخ های بینی باید لبه های بینی را چرب و لغزنده کنند تا آنها خشک نشوند و خونریزی نکنند.
از نقطه نظر جراحی زیبایی، سوراخ سپتوم می تواند ایجاد مشکل نماید. اگر سوراخ بینی به اندازه کافی بزرگ باشد، ساپورت پل بینی از بین می رود و این قسمت بینی ضعیف می شود و در بینی کلاپس ایجاد می کند. و در نهایت باعث ایجاد گودی در پل بینی می شود.
ترمیم سوراخ سپتوم حتی برای یک جراح مجرب کاری ملال آور است. اگر یک سوراخ سپتوم باعث ایجاد یکی از موارد فوق الذکر شود، سوراخ را باید قبل از انجام رینوپلاستی درمان کرد.

24) از یک جراحی بازنگری رینوپلاستی (رینوپلاستی مجدد) چه انتظاراتی می توان داشت؟
ارتباط و رابطه داشتن در جراحی زیبایی نقش مهمتری دارد تا در بازنگری رینوپلاستی. دانستن دقیق این مطلب که یک جراحی بازنگری چه کارهایی می تواند انجام دهد و چه کارهایی نمی تواند مهم است. تعداد اندکی از جراحان پلاستیک در رینوپلاستی تخصص دارند. تنها جراحان پلاستیکی که مهارت و تجربه زیادی در رینوپلاستی دارند حائز شرایط انجام جراحی بازنگری رینوپلاستی می باشند.
وقتیکه یک جراح بیمار را برای انجام بازنگری رینوپلاستی معاینه می کند، عوامل متعددی با باید در نظر بگیرد و نباید تنها به نتیجه ای که بیمار به دنبال آن است اکتفا کند. این عوامل عبارتند از:
Projection (فاصله بینی از صورت): اگر در طول رینوپلاستی اولیه تغییر و اتفاق خاصی برای غضروف نوک بینی نیفتاده باشد، هنوز فرصتی برای تصحیح و اصلاح وجود دارد.
طول (طول خط پروفایل(نیمرخ) از بین چشمها تا نوک بینی): اگر در طول رینوپلاستی اولیه تغییر و اتفاق خاصی برای غضروف نوک بینی نیفتاده باشد، هنوز فرصتی برای تصحیح و اصلاح وجود دارد.
برآمدگی در قسمت dorsal به صورت مزمن: بررسی اینکه آیا می توان این برآمدگی را تراشید یا خیر.
پل بسیار کوتاه روی صورت: بررسی انجام عمل پیوند مصنوعی یا غضروفی.
بینی خیلی پهن: بررسی اصلاح از طریق باریک کردن استخوانهای بینی، باریک کردن غضروف نوک بینی، برداشتن بافت زخمی اضافه و بررسی ضخامت پوست نوک بینی.
ارزیابی نسبت خطر ـ سود: آیا این عمل ارزش ریسک کردن را دارد؟ مثلاً احتمال دارد که این عمل منجر به عمل بازنگری شود؟ آیا ارزش سرمایه گذاری کردن را دارد؟
انگیزه بیمار: مثلاً، رینوپلاستی اولیه موفقیت آمیز بوده و بیمار در سر یک هوس زودگذر دیگر دارد. بیمار می خواهد که تورم ناشی از بازنگری رینوپلاستی را درمان کند. جراح باید تصویر واقع گرایانه ای از مزایا و محدودیت های بازنگری رینوپلاستی برای بیمار ترسیم نماید. برای بیماران واقع بین حتی جزئی ترین پیشرفت ها و تغییرات می تواند به اندازه تغییر در تمام دنیا ارزشمند باشد.

25) آیا می توانم در حین عمل بیدار بمانم؟
بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و دچار بی حسی موضعی می شوند. بیماران در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند. تزریق مسکن بصورت درون رگی IV نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در هنگام شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته باشند. تا 7 روز بعد از عمل نباید بیماران رانندگی کنند (این مدت با توجه به نوع عمل بیشتر نیز می شود).

26) می توانم بصورت همزمان با رینوپلاستی عمل های کشیدن صورت یا کشیدن ابرو داشته باشم؟
تمامی عمل های جراحی جوانسازی نظیر کشیدن ابرو برای از بین بردن اخم بین چشم ها، کشیدن صورت برای درمان گردن بوقلمونی، جراحی پلک برای از میان برداشتن کیسه های چربی اضافه و پوست اضافه دور چشم ها و روش های صاف کننده پوست مثل پیل شیمیایی که برای صاف کردن چروک ها به کار می رود، را می توان بصورت همزمان با رینوپلاستی انجام داد.

27) من واقعا می خواهم که این کارها را انجام دهم اما من عصبی هستم، وقتیکه دچار استرس می شوم چه کار کنم؟
اشکالی ندارد. یکی از بهترین راه های مقابله با عصبی شدن این است که ببینیم دیگران به چه نتایجی رسیده اند. لحظاتی به تصاویر قبل و بعد از عمل افراد نگاه کنید. از آنجائیکه شما در انتخاب جراح مجرب دقت داشته اید، باید نظیر یک فرد آگاه بدانیدکه چه وقت برای انجام جراحی زیبایی مناسب است.

28) نقش لیزر و اندوسکوپ در جراحی زیبایی بینی چیست؟

لیزر و اندوسکوپ نقش مستقیمی در جراحی زیبایی بینی ندارند. ولی استفاده از آنها بخصوص در رفع مشکلات ساختمانی داخل بینی و مشکلات تنفسی بیمار در جراحی رینوپلاستی بسیار کمک کننده می باشند. در عین حال مهارت جراح و استفاده از وسایل و تکنیک های ظریف و پیشرفته و مدرن در رینوپلاستی به طور قابل توجهی باعث به حداقل رسیدن تورم، کبودی و طول دوره درمان پس از عمل جراحی می گردد که به غلط توسط بسیاری از بیماران، رینوپلاستی لیزری نامیده می گردد.

Message Us on WhatsApp