جراحی بینی بسته سبک کم تهاجمی ✔ دکتر فرزان رضایی

برای انجام جراحی بینی ، دو متد برش دهی مورد استفاده قرار می گیرند که با نام های رینوپلاستی باز و بسته نیز شناخته می شوند. روش باز را می توان تکنیک سنتی و قدیمی دانست که تمامی جراحان برای انجام پروسه از آن استفاده می کنند. اما در مقابل آن جراحی بینی بسته متد جدیدتر و تخصصی تری است که امروزه توسط جراحان حاذق و با تجربه به انجام می رسد. مشخصاً جراحی مدرن پرزرویشن بسته تفاوت هایی را با تکنیک پیشین رینوپلاستی شامل شده و نیز مزایا و محدودیت هایی دارد. دکتر فرزان رضایی در این مقاله قصد دارند کلیه موارد مربوطه در خصوص این روش را مورد بحث قرار دهند، پس با ما همراه باشید.

 

جراحی بینی بسته - دکتر فرزان رضایی

 

بهتر است بدانید : عمل زیبایی بینی پروسه ای است که در راستای درمانی و زیبایی به انجام می رسد. امروزه پیشرفت های زیادی در این حوزه حاصل شده اند که همگی به کاهش تهاجم این روند و البته بالا رفتن میزان رضایت از نتیجه منجر شده اند. ایرادات بینی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و با توجه به شرایط هر شخص ، جراح بینی یکی از تکنیک های بروز را بر می گزیند. یکی از این روش های جدید در این عمل ، متد بسته است.

نکته ای که باید در این متد به آن توجه شود ، انتخاب یک جراح خوب و متبحر است. زیرا در جراحی مدرن بسته ، نیاز است که فرد تخصص کافی را داشته باشد تا بتواند از برش های محدودی که ایجاد شده است ، تغییرات را به نحو احسن اعمال نماید.

منظور از جراحی بینی بسته چیست ؟

عمل بینی بسته (Closed Rhinoplasty) را می توان نوعی جراحی مدرن و کم تهاجمی دانست. این امر به خاطر نوع برشی است که طی این تکنیک بر روی بینی ایجاد می شود. برای پیاده سازی تکنیک رینوپلاستی بسته ، به جای آن که پوست بینی در ناحیه کلوملا برش داده شود ، برش و شکاف های جراحی درون سوراخ های بینی ایجاد می گردند. جراح با ایجاد هر برش به صورت جداگانه ، با بلند کردن پوست از روی ساختار ، اصلاحات مورد نیاز را در هر سوی بینی اعمال می کند.

فیلم جراحی بینی به روش بسته و کم تهاجمی

 

 

 

جراحی بینی بسته سبک کم تهاجمی چه مزیتی دارد ؟

عموما تکنیک های جدید با این نگرش در هر حوزه ابداع می گردند که محدودیت های روش پیشین را تا حد امکان برطرف کرده باشند. در عمل بینی بسته نیز این مورد مد نظر قرار گرفته است.

  • برجای نماندن اسکار :

برترین مزیت تکنیک مذکور را می توان محل برش آن دانست. با توجه به آن که برش ها در جراحی بینی بسته ، داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند ، بعد از عمل بر روی بینی هیچگونه اثری از جای زخم و اسکاری نخواهد بود. نکته ذکر شده از سوی متقاضیان این عمل بسیار مورد اهمیت است. زیرا زمانی که به مطب دکتر مراجعه می کنند اولین مسئله ای که از ایشان جویا می شوند این است که جای بخیه تا چه حد بر روی پوست باقی می ماند ؟ اگر شما به یک جراح بینی مراجعه نمایید جراحی مدرن بسته انجام دهد ، دیگر نگران این که اثر بخیه های روی پوست باقی بماند ، نخواهید بود.

  • دوره ریکاوری کوتاه :

برش هایی که در جراحی بینی بسته ایجاد می شوند محدود و کوچک هستند ؛ از این بابت باعث می شود که پس از عمل ورم و کبودی کمتری در محل جراحی شده نمود پیدا کند. همچنین به خطر اینکه برش های طول کمتری دارند ، سریع تر بهبود پیدا می کنند . با توجه به موارد گفته شده ، دوره ریکاوری با سرعت بیشتری پیش می رود و اثرات جانبی مثل ورم و کبودی در زمان کوتاه تری برطرف می شوند.

  • کوتاه بودن مدت عمل :

این عمل اگر به روش جراحی مدرن پرزرویشن بسته انجام شود ، در مدت زمان کوتاه تری به پایان می رسد. زیرا جراح می تواند از طریق برش های ایجاد شده  سریع تر اصلاحات لازم را اعمال کند.

  • طبیعی و نچرال بودن نتیجه :

با توجه به این که در عمل بینی بسته ، عموما تغییرات کمتری بر روی ساختار طبیعی بینی اعمال می شود ، نتیجه پایانی از آن ، عموما طبیعی تر خواهد بود. مولفه نچرال بودن بینی عمل شده امروزه در میان متقاضیان این عمل زیبایی بسیار طرفدار پیدا کرده است.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی بسته هستند ؟

در مورد کاندیدای ایده آل عمل بسته بینی باید گفت کسانی که می خواهند رينوپلاستي اولیه انجام دهند ، بهترین گزینه هستند. همچنین با توجه به مزیت های ذکر شده در مورد این تکنیک می توان گفت افرادی که بینی گوشتی دارند نیز برای این تکنیک انتخاب مناسبی هستند. چرا که پوست بینی این افراد ضخیم بوده و به طور طبیعی مستعد ورم و تشکیل اسکار است. در صورتیکه جراحی مدرن پرزرویشن بسته به انجام رسد ، احتمال موارد ذکر شده برای این افراد کمتر خواهد بود.

قوز و برآمدگی پل بینی یکی از شایع ترین ایرادات است که افراد برای رفع آن به جراحی روی می آورند. کسانی که از این نقص ظاهری بینی خود رنج می برند ، می توانند تحت جراحی بینی بسته کم تهاجم ، آن را برطرف سازند. تکنیک رینوپلاستی بسته برای آن دسته از افرادی که به انحراف سپتوم بینی دچار هستند و می خواهند سپتوپلاستی انجام دهند نیز قابل اجرا می باشد.

 

جراحی بینی بسته - دکتر فرزان رضایی

 

جراحی بینی به روش بسته چه محدودیت هایی دارد ؟

هر چند تکنیک مذکور تخصصی و جدید می باشد ، اما مثل هر روند دیگری محدودیت هایی را شامل می شود. در عمل بسته بینی ، برش های ایجاد شده محدودتر هستند ، به همین خاطر بافت های بینی به میزان کمی دستکاری می شوند و همین امر موجب می گردد که ایرادات بسیار پیچیده بینی به این روش قابل حل نباشد.

معمولا برای انجام عمل های ترمیمی ، روش بسته کاربرد چندانی ندارد. زیرا عموما ترمیم کردن بینی نیازمند پیاده سازی اصلاحات بیشتری است که ممکن است جراح را به ایجاد برش های وسیع تر مجبور نماید.

نکته : البته موارد فوق صد در صدی نیستند. جراح بینی شرایط و وضعیت بیمار خود را بررسی می کند و تصمیم گیری نهایی در خصوص انتخاب تکنیک مناسب را پس از انجام معاینه می گیرد.

جراحی مدرن بسته به چه صورت انجام می شود ؟

برای به انجام رساندن عمل بینی به روش بسته ابتدا جلسه مشاوره ای برای جراح بینی خود خواهید داشت. در این جلسه پزشک بررسی می نماید که شما برای اجرای این تکنیک ، کاندیدای مناسبی هستید یا خیر. همچنین ایشان پرونده پزشکی شما را نیز مورد بررسی قرار می دهد. این فرایند عموما تحت بیهوشی عمومی به انجام می رسد. بدین معنا شخص در تمام مدت جراحی در خواب می باشد.

در جراحی مدرن پرزرویشن بسته ، برش ها داخل سوراخ بینی ایجاد شده ، پوست از روی ساختار بینی برداشته می شود و چنانچه جراح از تکنیک پرزرویشن رینوپلاستی بهره بگیرد ، با حفظ ساختار ، تغییرات لازم را روی بینی پیاده می کند. در پایان زمانی که ایرادات اعم از قوز بینی و انحراف سپتوم برطرف گردید و در صورت نیاز کانتور لاین بینی نیز انجام شد ، برش های داخلی بینی بخیه زده می شوند.

 

 

تفاوت جراحی بینی بسته و باز

دو تکنیک جدید و قدیم عمل جراحی زیبایی بینی ، مشخصا با هم تفاوت هایی را دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم. اصلی ترین تفاوت این دو متد در محل ایجاد برش های جراحی است و حتی می توان گفت باقی اختلاف ها از این امر نشات می گیرند. در عمل بینی به روش بسته برش داخل سوراخ ها بینی ایجاد می شود و در روش باز بر روی کلوملا.

دوره نقاهت عمل بسته بینی کوتاه تر بوده در حالیکه ریکاوری پس از رینوپلاستی باز مدت بیشتری زمان می برد چرا که ورم و کبودی بیشتری بعد از این تکنیک نمود پیدا می کند.

با توجه به این که برش در جراحی بینی به روش باز وسیع تر می باشد ، تمامی متقاضیان می توانند به این روش جراحی شوند اما در طرف دیگر در عمل بینی بسته ، به خاطر محدود بودن برش ها ، ممکن است برخی از افراد نتوانند تحت این متد عمل شوند ؛ مثل کسانی که می خواهند برای بار دوم جراحی انجام دهند.

🛑 توجه ! گاها گفته می شود در جراحی بینی بسته سبک کم تهاجمی به خاطر محدود بودن برش های جراحی ، امکان این که اصلاحات به طور دقیق و کاملا درست به انجام برسند ، در مقایسه با عمل باز کمتر است. اما باید این مطلب را به یاد داشته باشید که جراحی مدرن بسته یک تکنیک تخصصی و جدید است و هدف آن رفع محدودیت های روش قبلی است. بنابراین شایان ذکر است که چنانچه جراحی بینی بسته از سوی یک جراح متخصص انجام شود ، نه تنها می تواند معایب و نواقص را به طور کامل برطرف سازد ، بلکه میزان رضایت از نتیجه حاصل را نیز بالاتر می برد. بنابراین یکی از اصل ها در پیاده سازی تکنیک های جراحی ، خود پزشک است که بتواند با تجربه و علم خود در زمینه مربوطه چالش های احتمالی را به نحو احسن پشت سر بگذارد.