واضح است که امروزه عمل های زیبایی در میان زنان و مردان بسیار فراگیر و شناخته شده هستند ؛ این را هم می دانیم که جراحی بینی عنوان پر طرفدارترین عمل را به خود اختصاص داده است. تقریبا همه متقاضیان نسبت به کلیات این عمل زیبایی آگاهی نسبی دارند. اما در این مقاله دکتر فرزان رضایی به وجه دیگر از این پروسه پرداخته اند که امری تخصصی بوده و به نسبت دیگر ابعاد عمل ، کمتر به آن توجه شده است. کانتور لاین بینی ، تکنیکی در عمل رینوپلاستی است که می توان گفت بخش زیادی از فرم جدید بینی و جذابیت و زیبایی آن را به خود اختصاص داده است.

 

کانتور لاین بینی - دکتر فرزان رضایی

 

منظور از کانتور لاین بینی ایجاد دو خط یکسان و متقارن در دو سمت دورسال بینی (Nasal dorsal) است که در حقیقت ظاهر آن را زاویه سازی می کند و موجب می شود که وجه های مختلف بینی بسیار بهتر در معرض دید قرار بگیرند.

نکته قابل توجه در خصوص کانتورینگ بینی این است که این تکنیک هم به کمک روش های غیر جراحی مثل تزریق فیلر قابل انجام است و هم در حین عمل جراحی می توان آن را پیاده سازی کرد. شایان ذکر است که نتیجه اعمال این اصلاحیه بر روی بینی از طریق جراحی رینوپلاستی علاوه بر دائمی بودن اثر آن ، بسیار طبیعی و جذاب تر خواهد بود. با توجه به تخصصی بودن تکنیک مذکور ، دقت داشته باشید که در امر انتخاب یک جراح بینی حاذق و مجرب که بتواند عمل را به نحو احسن انجام دهد ، باید بهترین عملکرد را داشته باشید. در ادامه ابتدا کانتور لاین بینی را به لحاظ آناتومیکال بررسی می کنیم و سپس در خصوص نحوه اعمال آن از سوی جراح ، طی عمل رینوپلاستی نیز توضیحاتی ارائه می دهیم.

منظور از خط بینی چیست ؟

لاین بینی یا همان خط بینی که در حین عمل جراحی ، پزشک برای زیباسازی به کانتورینگ آن می پردازد ، خطوطی هستند که در امتداد استخوان بینی و کناره های آن کشیده می شوند. به طور معمول وقتی از زاویه پیشانی به بینی نگاه می کنید ، با کمی دقت متوجه دو خط قوس دار خواهید شد که از بالای گودی چشم شروع شده و با گذر از ریشه بینی (radix) تا نوک بینی ادامه پیدا می کند.

علاوه براین ، دو خط کانتور دیگر بینی نیز از کناره ها کشیده می شوند که به عبارتی در راستای استخوان جانبی و استخوان جانبی فوقانی امتداد یافته اند. اهمیت کانتور لاین بینی در این است که منجر می شود بینی حالت مثلثی شکل خود را حفظ کند و زمانی که از روبرو در معرض دید قرار می گیرد ، دو خط صاف ایجاد شده بر روی دورسال بینی ، زیبایی آن را دو چندان می کند.

نکته : از خوش فرم بودن نوک بینی نباید غافل شد. برای اینکه کانتور لاین بینی کامل و عالی انجام شود ، تمام قسمت های آن باید به درستی اصلاح شوند تا بهترین نتیجه بدست آید. به طور مثل اگر خطوط زیبا در دو سمت استخوان بینی ایجاد شوند اما در ناحیه تحتانی ، یعنی نوک بینی آن طور که باید فرم و زاویه مناسبی نداشته باشد ، مشخصا زیبایی حاصل از کانتور بینی توجه کمتری را جلب می کند. بنابراین چنانچه نوک بینی ایرادات قابل توجهی داشته باشد ، جراح می تواند بر پایه اصل چند ضلعی ها (پلی گون polygon) در هندسه به زاویه دار کردن و اصلاح آن بپردازد.

چه کسانی به کانتورینگ بینی احتیاج دارند ؟

با نگاه کردن به صورت افراد مختلف ، این مطلب کاملا واضح است که هر یک از آنان فرم چهره متفاوت و منحصر به خود را دارند. در خصوص بینی نیز این امر صدق می کند. برخی از افراد بینی گوشتی ، برخی غضروفی و برخی دیگر بینی استخوانی دارند که هر یک از انواع گفته شده ، مشخصه های خاصی را نیز شامل می شوند. تمامی این افراد با توجه به ساختار بینی شان می توانند در حین عمل تحت تکنیک کانتور بینی قرار بگیرند ؛ به خصوص کسانی که بینی پهن و بدون زاویه ای داشته و افرادی که در ناحیه یک سوم میانی و فوقانی بینی شان در بخش های جانبی برآمدگی وجود دارد. با کانتور لاین بینی ، زاویه لازم ایجاد شده ، بینی از حالت یکنواختی خارج می شود و رضایت از عمل چند برابر خواهد بود.

نکته : بسته به میزان ایرادات و نواقص ، ممکن است میزان کانتورینگ بینی برای هر فرد متفاوت باشد.

فیلم کانتور لاین بینی

 

 

کانتورینگ بینی با جراحی بینی کم تهاجم

تمامی متقاضیان تمایل دارند در حین عمل زیبایی بینی ، بهترین تکنیک ها مثل کانتور لاین بینی برای آنان اعمال گردد؛ علاوه بر این می خواهند با کمترین تهاجم و برجای ماندن اسکار این پروسه برایشان به انجام برسد. یکی از انواع جراحی های بینی کم تهاجم ، رینوپلاستی پرزرویشن با متد بسته است. طی این عمل یک جراح حاذق می تواند با ایجاد تنها برش های محدود در داخل بینی و اعمال کمترین آسیب به بافت ها ، ایرادات را برطرف سازد و کانتور بینی را به انجام برساند.

نکته : به انجام رساندن این تکنیک در رینوپلاستی اولیه در قیاس با عمل ترمیمی ، می تواند نتیجه بهتری را حاصل کند ؛ چرا که ممکن است در ترمیم بینی ، به سبب اعمال مجدد یکسری تغییرات بر روی بافت و نیز وجود برخی ایرادات ، جراح متوجه محدودیت هایی در روند اجرا سازی کانتورینگ بینی شود.

تکنیک جراحی برای کانتور لاین بینی

همانطور که متذکر شدیم ، بینی ها در انواع مختلف استخوانی و گوشتی هستند. بینی های گوشتی عموما ساختار ضعیف تری داشته و ظاهر آن ها معمولا پهن ، بدون زاویه و قوس خاصی است. در طرف دیگر ، بینی های استخوانی از بافت های محکم تشکیل شده اند و برای برخی افراد بر آمدگی هایی نیز بر روی استخوان آن دیده می شود.

با توجه به تفاوت های گفته شده ، کانتور بینی برای هر یک از آن ها قطعا یکسان نخواهد بود. برای تعدادی با افزایش بافت و برای بعضی با کاهش بافت بینی این تغییر ایجاد می شود. در بینی هایی که ساختار ضعیف تری دارند ، ممکن است به منظور ایجاد خط و زاویه دادن به آن ، جراح از تکنیک گرافت یا فلپ استفاده نماید. بدین ترتیب می تواند با اضافه کردن بافت غضروفی پیوندی و مستحکم کردن ساختار ، لاین بینی را کانتور کند. این تکنیک معمولا برای بینی های گوشتی به انجام می رسد.

در بینی های استخوانی که عموما خود بافت محکم و کافی را دارا می باشند ، در حین جراحی بینی استخوانی به جای استفاده از غضروف اضافی ، جراح ماهر با اعمال تغییرات و تراشیدن استخوان به حد نیاز ، کانتور لاین بینی را به انجام می رساند. البته با در نظر گرفتن این که ایرادات هر بینی با بینی دیگر متفاوت است ، ممکن است جراح با چالش های دیگری نیز در حین عمل مواجه شود که در صورت داشتن تخصص لازم ، قادر خواهد بود با بکارگیری تکنیک درست ، این موارد را پشت سر بگذارد.

نکته : توجه داشته باشید که امکان دارد در کانتورینگ بینی استخوانی نیز به گرافت و اضافه کردن بافت نیاز باشد. اما به طور کلی تلاش جراح بر آن است که با کمترین دخالت در بافت ها ، این تکنیک را به انجام رساند.

 

 

کانتور لاین بینی - دکتر فرزان رضایی

 

مقایسه کانتور لاین بینی با عمل جراحی و تزریق فیلر

در ابتدای مقاله اشاره شد که می توان با پروسه های غیر جراحی هم کانتورینگ بینی انجام داد ؛ همچون تزریق فیلر. با وجود این دو پروسه که دارای هدف یکسانی هستند ، ممکن است متقاضیانی که تمایل به زیباتر کردن بینی خود دارند در انتخاب یکی از این دو تکنیک دچار سردرگمی شوند.

این مقایسه می تواند برای تصمیم گیری بهتر به افراد کمک کند. در فرایند تزریق فیلر ، از فیلرهایی بر پایه هیالورونیک اسید استفاده می شود که با توجه به فرم بینی و ایرادات آن از طریق نقاطی ، به زیر پوست تزریق می گردند. باید بدانید هر چند که تزریق فیلر برای ایجاد کانتور ، یک روند بدون تهاجم بوده و بعد از آن دوره نقاهتی در پیش ندارد ، اما اثر نتیجه آن ماندگار نخواهد بود و بعد از مدتی فرد باید برای حفظ نتیجه ، دوباره برای تزریق اقدام کند.

در طرف دیگر ، کانتور لاین بینی با جراحی ، عموما تحت بیهوشی عمومی به انجام می رسد ، با توجه به تکنیک مورد نظر جراح ، برش روی یا داخل بینی ایجاد میشود و پس از آن برای اینکه نتیجه بدست آمده به بهترین شکل ممکن باشد ، باید دوره نقاهتی پشت سر گذاشته شده و مراقبت هایی به انجام برسد. با این حال نتیجه ای که شما از این امر بدست می آورید ، دائمی و بسیار طبیعی خواهد بود و نیازی به انجام جراحی مجدد و صرف هزینه ای دیگر نخواهد داشت.

فیلم کانتورینگ بینی 

 

کانتور لاین بینی در عمل بینی ترمیمی

چنانچه عمل اولیه بینی با نتایج خوبی همراه نباشد ، فرد به احتمال زیاد به منظور ترمیم بینی برای جراحی مجدد اقدام می کند. در حین جراحی ابتدایی اگر جراح تان را به درستی انتخاب نکنید و اقدامات قبل و مراقبت های پس از عمل را جدی نگیرید ، ممکن است ظاهر جدید بینی تان را در معرض خطر و تغییرات منفی قرار دهید. امکان دارد برخی از متقاضیان زمانی که برای عمل اولیه دماغ خود اقدام کرده بودند ، با مقوله کانتور لاین بینی آشنایی نداشته و پس از آشنایی با این تکنیک ، همین امر آن ها را برای انجام عمل ترمیمی سوق دهد. اما آیا کانتور کردن بینی در جراحی ترمیمی قابل انجام است ؟

در خصوص این امر باید این مسئله را به یاد داشته باشید که که بینی در عمل نخست ساختار اصلی و طبیعی خود را از دست داده و ممکن است علاوه بر مشکلات قبلی ، ایرادات جدید دیگری نیز پدیدار شده باشند. بنابراین نباید این انتظار را داشته باشید که به طور صد در صدی کانتور لاین بینی برای شما انجام شود. زیرا اولین هدف برطرف سازی مشکلات بینی است ؛ به ویژه اگر اختلال در عملکرد آن باشد. اما در مواردی که ایراد خاصی بر روی بینی نبوده و زیباجو تنها بخاطر کانتور شدن آن تصمیم به عمل ترمیمی می گیرد ، می توان گفت احتمال اینکه نتیجه آن مطلوب تر باشد ، بیشتر خواهد بود. باز هم در این خصوص بایستی با جراح بینی مشورت نمایید و در صورت صلاحدید ایشان برای ایجاد خط کانتور ، مجدداً تحت عمل جراحی بینی قرار بگیرید.

هزینه جراحی با تکنیک کانتور لاین بینی

به طور مشخص هر چه یک پروسه حرفه ای تر به انجام رسد و نتیجه عالی از آن بدست آید ، بدین معناست که تحت نظر یک شخص متخصص و متبحر اجرا شده است. بنابراین وقتی می خواهید برای عمل بینی اقدام نمایید به جای هزینه ، انتخاب یک جراح بینی با تجربه باید اولویت شما باشد. حال در خصوص هزینه عمل با تکنیک کانتور لاین بینی باید این را متذکر شد که علاوه بر متد گفته شده چندین فاکتور دیگر در این امر دخیل هستند. وقتی یک تکنیک حرفه ای به پروسه اضافه می شود ، منطقی است که هزینه ناشی از آن هم کمی بیشتر شود. علاوه بر آن باید حق الزحمه جراح ، متخصص بیهوشی و فیش واریزی مرکز درمانی را نیز باید در نظر بگیرید. اطلاعات دقیق تر را هم قطعا پس از اینکه به جراح مراجعه کردید و از سوی او تحت معاینه قرار گرفتید ، می توانید بدست آورید.

چسب زدن بینی بعد از عمل کانتور لاین

 

کانتور لاین بینی - دکتر فرزان رضایی

 

ممکن است این سوال برای برخی از افراد پیش بیاید که اگر در حین جراحی ، کانتورینگ لاین بینی انجام شود ، در نحوه چسب زدن تفاوتی ایجاد می شود یا خیر. به طور کلی استفاده از چسب بعد از جراحی بینی در هر شرایطی الزامی می باشد ؛ چرا که تا زمان ترمیم کامل بافت ها ، ساختار بینی را همانطور که عمل شده نگه می دارد. پس از کانتور لاین بینی هم ، شرایط بر همین منوال است. اما پیاده سازی این تکنیک موجب متفاوت شدن روند زدن چسب به بینی نمی شود.

طبق روال پزشک 8 تا 12 قطعه چسب در سایزهای مد نظر برای هر ناحیه از بینی ، اعم از پل تا نوک دماغ ، را جدا کرده و از قسمت فوقانی چسب زدن را آغاز می کند. معمولا هفته اول پس از عمل را برای زدن و تعویض چسب باید به جراح بینی خود مراجعه کنید. پس از آن ایشان نحوه اعمال چسب را آموزش داده و از شما می خواهد حداقل تا یک ماه به طور مداوم بینی تان را چسب بزنید. برای اینکه نتیجه و کانتور لاین بینی حاصل شده از رینوپلاستی بر هم نخورد ، هنگام قرار دادن و برداشتن چسب از روی دماغ ، نکات زیرا را رعایت کنید :

برای چسباندن یا برداشتن نباید به بافت ها فشار وارد کنید و با آرامش کامل این کار را انجام دهید. حتی می تواند زمان تعویض چسب ، برای اینکه راحت تر از پوست جدا شود ، کمی آن را محل مرطوب نمایید. می توانید برای جدا کردن چسب از روی بینی از پنس استفاده کنید. موقع اتصال چسب به پوست ، نباید با حالت فشرده روی بینی قرار بگیرد. زیرا فشردگی ناشی از چسب ممکن است باعث تنگ شده مسیر عبور هوا در بینی شود و نفس کشیدن را برای فرد کمی دشوار نماید.

آیا نتیجه حاصل از کانتور لاین بینی ماندگار است ؟

بر خلاف پروسه های تزریقی و آرایشی ، زمانی که از طریق جراحی ، برای بینی زاویه و کانتور ایجاد می شود ، نتیجه آن بعد از مدتی از بین نمی رود ؛ چرا که تغییرات در ساختار زیرین و بر روی بافت ها اعمال شده اند. حتی می توان گفت خانم هایی که بینی شان طی عمل کانتور شده است ، هنگام آرایش کردن ، دیگر نیازی به کانتورینگ آن با لوازم آرایشی نخواهند داشت.

 

کانتور لاین بینی به روش پلی گون

پلی گون که یکی از تکنیک های مدرن جراحی بینی است ، به جهت اعمال هر چه بهتر و دقیق تر اصلاحات مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است که این متد در زاویه دار کردن نوک بینی تاثیر بسیار مثبتی دارد اما آیا می توان به کمک آن خط بینی را نیز کانتور کرد ؟ پاسخ مثبت است. این روش می تواند در تمامی ساختار بینی پیاده و اجرا گردد. طبق قاعده های رسم شکل های چند ضلعی ، فرم بینی با تکنیک پلی گون مشخص می شود. سپس به دنبال قواعد معین هندسی ، جراح خطوط کانتور را روی بینی ایجاد می کند و با توجه به اصلاحات مورد نیاز ، بافت را برش داده یا متد گرافت زدن را در پیش می گیرد.

مراقبت های بعد از کانتور لاین بینی

 • خصوصاً در شرایطی که استخوان بینی در طول جراحی دستکاری شده باشد ، حداقل تا یک ماه بعد از عمل ، از مالش دادن یا وارد آوردن فشاربه بینی تان خودداری کنید.
 • حداقل تا دو هفته بعد از جراحی کانتورلاین بینی، فین نکنید.
 • حداقل تا سه هفته بعد از جراحی ، سیگار نکشید. کشیدن سیگار ، رودن بهبود را مختل کرده و خطر عفونت در زخم ها را افزایش می دهد.
 • درزمان خواب ، برای کمک به کاهش ورم ، چند بالش در زیر سر قرار داده و در حالت لمیده قرار بگیرید.
 • در فواصل زمانی 15 دقیقه ای ، در طول چند روز اول بعد از جراحی کانتور لاین بینی ، از کمپرس یخ بر روی نواحی اطراف محل جراحی شده استفاده کنید.
 • به هیچ وجه صورت را ماساژ ندهید وتا یک ماه ، از درمان های لیزر در ناحیه صورت استفاده نکنید.

تکنیک کانتور لاین بینی چه مزایا و محدودیت هایی دارد ؟

به عنوان مهم ترین مزیت کانتور لاین ، می توان به این مورد اشاره کرد که ظاهر بینی را بسیار متقارن ساخته و آن را زیباتر و طبیعی تر جلوه می دهد. دیگر مزیت آن ، خصوصاٌ برای بانوان این است که هنگام میکاپ نیازی نیست زمان زیادی را برای متقارن سازی و زاویه دادن به بینی صرف کنند ؛ زیرا دیگر به طور طبیعی دماغ دارای این ویژگی است. اگر بخواهیم محدودیت تکنیک مذکور را بگوییم ، این است که در عمل های مجدد بینی ، به طور قطعی قابل انجام نخواهند بود.

 

تفاوت زنان و مردان در این پروسه

 

آیا می توان بینی را با عمل بینی بسته کانتور کرد ؟

همانطور که می دانید ، جراحی بینی بسته ، تکنیکی مدرن و کم تهاجم است که برش های محدودی را داخل بینی ایجاد می کند. حال سوالی که برای متقاضیان پیش می آید ، این است که می شود از این طریق به کانتور لاین بینی دست یافت یا خیر ؟ بایستی گفت که جراح متخصص در این زمینه ، توانایی لازم برای بهره گیری کامل از این متد را داشته و قادر است با این متد کم تهاجم جراحی ، کانتور لاین را انجام دهد. بنابراین زاویه دار شدن بینی ، دیگر خبری از اسکار و جای زخم و بخیه نخواهد بود.

توصیه های ورزشی

 • حداقل تا سه هفته بعد از عمل ، ورزش هایی از قبیل ایروبیک ، پریدن ، شنا کردن ، وزنه برداری ، دوچرخه سواری و سایر حرکات فیزیکی سنگین انجام ندهید.
 • فعالیت های خمشی و حرکاتی که باعث بالا رفتن فشار خون می شود را تا مدتی کنار بگذارید.
 • برای کمک به کاهش ورم و پیشگیری از شکل گرفت لخته های خون و یبوست بعد از جراحی کانتور لاین بینی ، پیاده روی سبک را انجام دهید.
 • توصیه های مربوط به خوردن و آشامیدن
 • تا سه هفته بعد از جراحی ، الکل ننوشید. الکل باعث رقیق شدن خون می شود و شدت خونریزی را بالا می برد.
 • در طول چند روز اول بعد از عمل ، مصرف کافئین را محدود کنید.
 • رژیم عذایی متعادل حاوی تمام مواد مغذی را میل کنید و به مقدار فراوان آب و مایعات سالم بنوشید.
 • برای پیشگیری از بروز یبوست ، به مقدار کافی میوه و سبزیجات تازه میل کنید.

توصیه های مربوط به استفاده از عینک و آرایش کردن

 • تا یک ماه ، عینک را روی پل بینی نگذارید و در صورت ضرورت استفاده ، آن را به پیشانی تکیه دهید.
 • حداقل به مدت یک الی دو هقته بعد از جراحی کانتور لاین بینی ، در ناحیه بینی ، کرم یا لوسیون استفاده نکنید.
 • مواد آرایشی خطر عفونت و ماندگاری تغییر رنگ پوست را بالا می برد و به منظور جلوگیری از بروز این اتفاق ، حداقل تا دو هفته از آرایش کردن خودداری کنید.

سوالات متداول

حالت کانتورینگ خط بینی برای بینی های استخوانی و گوشتی متفاوت است؟

فرم ایجاد خط کانتور بینی بیشتر به فرم طبیعی بینی و صورت بستگی دارد تا گوشتی یا استخوانی بود آن. بنابراین جراح با در نظر گرفتن حالت دماغ و چهره ، کانتور لاین بینی را حین عمل ایجاد می کند. البته تکنیک پیاده سازی ممکن است در جراحی بینی گوشتی و استخوانی متفاوت باشد.

برای کانتور کردن بینی به روش جراحی ، از بافت پیوندی استفاده می شود ؟

اجرا تکنیک گرافت بستگی به بافت های تشکیل دهنده بینی دارد. اگر ساختار بینی استحکام کافی را نداشته باشد ، جراح لازم می داند که به کمک بافت پیوندی ، آن را تقویت نماید.

از کجا بفهمیم کاندیدای خوبی برای تکنیک کانتور لاین بینی هستیم ؟

با توجه به اینکه زاویه دار کردن بینی در اصل یکی از روش های اصلاحی در جراحی بینی است و خود یک عمل مجزا نمی باشد ، تقریبا همه افراد می توانند از آن بهره مند شوند. حال با مراجعه به یک جراح بینی خوب ، ایشان روند پیاده سازی تکنیک را با توجه به مشخصه های بینی و صورت تان توضیح می دهد.

لازم است قبل از عمل بینی با روش کانتور لاین ، اقدامات خاصی انجام شود؟

طبق روال هر جراحی بینی ، بعد از اینکه به جراح مراجعه کردید ایشان از شما می خواهد یک سری نکات ، مثل نکشیدن سیگار و ننوشیدن مشروبات الکلی را رعایت کنید. اما به طور انحصاری ، اقدام خاصی قبل از اجرای این تکنیک موردنیاز نیست.

آیا کانتور بینی بعد از جراحی تغییر می کند ؟

اصلاحاتی که در خصوص زاویه دادن و کانتور کردن بینی در حین عمل به انجام می رسند ، دائمی بوده و بعد از جراحی تغییر پیدا نمی کنند. البته لازم است برای مدتی مراقبت های لازم را انجام دهید و از چسب بینی استفاده کنید. قابل ذکر است که وقوع موارد غیر قابل پیش بینی که باعث آسیب دیدگی بینی می شوند ، اگر شدت بالایی داشته باشند می توانند نتیجه حاصل را تحت تاثیر قرار دهند.

سخن آخر

کانتور لاین بینی ، کانتورینگ بینی و زاویه دار کردن بینی عبارت هایی هستند که ممکن است به گوش شما خورده باشد اما نسبت به آن آگاهی خاصی نداشته باشید. باید بدانید که این تکنیک در زیبا به نظر رسیدن بینی عمل شده بسیار تاثیر گذار است و بایستی تحت نظر یک جراح متخصص به انجام برسد.

دانلود فایل : کانتورلاین بینی – PDF


Message Us on WhatsApp