مقدمه
هارمونی و تعادل و تناسب از مفاهیم کلیدی زیبایی صورت می باشد . زیبایی چهره بیش از آنکه ناشی از ویژگی های تک تک اجزا صورت باشد حاصل ترکیب این عناصر سه گانه با کلیه اجزا صورت و حتی بدن افراد می باشد، لذا هنر اصلی یک جراح زیبایی صورت، یک جراحی با رعایت تعادل، تناسب و هارمونی با کلیه اجزای صورت و حتی بدن فرد، همراه با حداقل خطوط جراحی نمایان می باشد.
حاصل این جراحی، صورتی دلپذیر و زیبا بدون ایجاد یک چهره عمل کرده می باشد.
بینی، به علت مرکزیت آن در نمای رو به روی چهره و برجستگی آن در نمای نیم رخ، مشخص ترین واحد زیبایی صورت می باشد.
این واحد زیبایی چهره باید با تمامی اعضا صورت و حتی بدن فرد هارمونیک باشد، به عنوان مثال یک بینی بلند و باریک در یک فرد چاق و کوتاه با صورتی پهن و بالعکس یک بینی کوتاه در یک فرد بلند قد و لاغر با چهره کشیده هر دو خارج از استاندارد می باشد.
بزرگی بینی در یک چهره با فک یا چانه کوچک، دوچندان دیده می شود و بهترین روش اصلاح هر دو این مشکلات بطور همزمان می باشند و بالعکس، در یک چهره با استخوان بندی درشت فک پائین و چانه یک جراحی رینوپلاستی با کوچک کردن زیاد بینی می تواند باعث تشدید نمایش مشکلات فکی بیمار بخصوص در نیمرخ گردد.
لذا یک بینی ایده آل، بسته به خصوصیات سنی، جنس، اجزای صورت و بدن برای هر فرد می تواند کاملا متفاوت باشد.
نتایج یک جراحی زیبایی بینی مطلوب جدا از هنر و تکنیک جراح، بستگی تنگاتنگی به خصوصیات پوست و اسکلت بینی و همچنین توقعات منطقی فرد دارد.
کسب نتایج مطلوب در یک بینی با پوست بسیار ضخیم و سابقه جراحی یا شکستگی قبلی بسیار پیچیده تر و مشکل تر خواهد بود و نه تنها نیازمند یک جراحی ماهرانه می باشد بلکه توقعات منطقی تر بیمار از نتایج حاصله نیز را می طلبد.
بنابراین جراحی های غیر ماهرانه و غیر عملی و خشن، با هدف گرفتن نتایج بیش از داشته های اسکلتی و پوستی بینی فرد، نه تنها باعث ایجاد یک بینی با ظاهر مصنوعی و عمل کرده می شود، بلکه به علت صدمه به عناصر حمایتی و اسکلتی بینی فرد، منجر به مشکلات عملکردی زیادی مانند تنفس و بویایی و سینوس های فرد خواهد شد.
بینی نه تنها به لحاظ مرکزیت آن در صورت نقش بسیار مهمی را در زیبایی فرد ایفا می کند بلکه وظایف عملکردی را نیز در زمینه تنفس، بویایی، تولید صدا، تهویه مطلوب گوش میانی و مرطوب کردن سینوس ها دارا می باشد. لذا جنبه های زیبایی و عملکردی بینی بطور جدایی ناپذیر دارای اثرات متقابل بر یکدیگرند.
تاریخچه عمل جراحی پلاستیک بینی به طور متداول به حدود یک قرن پیش بر میگردد. ولی عمر جراحی مدرن رینوپلاستی بیش از دو دهه نمی باشد. رینوپلاستی با توجه کافی به مسائل زیبایی و
عملکردی بینی یکی از مهمترین و حساس ترین جنبه های این عمل جراحی می باشد.
اگرچه اصول جراحی رینو پلاستی طی سالها تغییر زیاد نکرده است، ولی هدف از تکنیک های مدرن جدید، کسب نتایج ظاهری و عملکرد مانند تنفسی ماندگار برخلاف نتایج کوتاه مدت روش های قدیمی می باشد.

 

جراحی مدرن پرزرویشن رینوپلاستی چیست؟

هدف از جراحی مدرن پرزرویشن رینوپلاستی ایجاد یک بینی هارمونیک و زیبا، بدون آثار واضح یک جراحی خشن بر روی آن با توجه به اصول ساختمانی کلیه اجزای چهره فرد به طور مجزا می باشد. نتیجه این عمل جراحی نهایتا افزایش زیبایی کلیه اجزای صورت، شامل چشم ها و گونه ها بخصوص با حفظ عملکرد عناصر داخلی بینی می باشد. اصولا در یک جراحی مدرن رینو پلاستی، تغییرات چهره فرد از دید اطرافیان معمولا بسیار بیش از تغییرات بینی خود فرد دیده می شود.
هنر، تکنیک و استفاده از وسایل تشخیصی و درمانی جدید مانند استیوتوم های بسیار ظریف، لوازم میکرو برش استخوان از ملزومات این جراحی میباشد.

 

وجه تمایز یک جراحی مدرن پرزرواسیون رینو پلاستی به طور خلاصه شامل موارد زیر می باشد:
جراحی با تکنیک و فلسفه ای جدید به همراه وسایل بسیار ظریف که باعث به حداقل رساندن صدمه به عناصر داخل و خارج بینی می گردد. حداکثر استفاده از بافت های سالم بینی با حداقل صدمه به انها که در نهایت متجر به جراحی با حداقل ریکاوری کبودی و تورم، معمولا عدم نیاز به  استفاده از تامپون، استفاده از بخیه های جذبی میگردد. در این روش به علت احترام حداکثری به بافت های بینی شامل پوست، مخاط، غضروف و استخوان بینی فرد، به ندرت نیاز به استفاده از پیوند غضروف از نواحی دیگر بدن فرد‌ مانند گوش و دنده بخصوص در جراحی های بینی اولیه میباشد.
در سرویس جراحی اینجانب، جراحی پرزرواسیون اغلب به صورت بسته و گاها حتی بدون بلند کردن پوست پل بینی انجام میشود.
در حال حاضر جراحی پرزرویشن (preservation rhinoplasty)، مدرن ترین و کم تهاجمی ترین روش جراحی زیبایی بینی بخصوص در جراحی بینی های اولیه و دست نخورده است. حاصل یک جراحی رینو پلاستی با تکنیک های خشن قدیمی، نتایج مطلوب سریع ولی کوتاه مدت و ایجاد یک بینی با اسکلتی ضعیف و تخریب شده در قسمت نوک و استخوان بینی (بصورت گود رفتگی های زیاد در اطراف نوک بینی و قسمت استخوانی بسیار باریک و لاغر) بخصوص پس از یک سال می باشد. در صورتیکه در یک جراحی مدرن رینو پلاستی، کسب نتایج پایدار حتی پس از سالها خواهد بود. از آنجا که کسب نتایج رضایت بخش پس از جراحی بینی علاوه بر هنر و دانش جراح شما نیازمند همکاری دقیق شما می باشد، خواندن و آشنا شدن و رعایت دستور العمل های ذیل از ارکان مهم جراحی شما می باشد.
نکات مهم :
 1. حداقل سن رینوپلاستی در خانم ها ۱۵ و در اقایان ۱۷ سال تمام در صورت بلوغ کامل فکری میباشد.
 2. در صورت هر گونه سابقه جراحی قبلی بینی، تیغه بینی، تزریق فیلر به بینی، جراحی پولیپ و یا شکستگی بینی، حتما اطلاع دهید. عدم اطلاع رسانی ممکن است منجر به صدمات جبران ناپذیر و غیر قابل پیش بینی هنگام جراحی بینی شما شود.
 3. در صورت جراحی با سن کمتر از ۱۸ سال، حضور و یا رضایت کتبی قانونی ولی و یا قیم قانونی فرد ضروری است.
 4. در صورت جراحی با سن بالاتر از ۴۵ سال، مشاوره و نامه کتبی متخصص قلب قبل از جراحی ضروری است.
 5. در صورت وجود هر گونه بیماری زمینه ای و مصرف دارو، حتما اطلاع رسانی کنید.

 

دستورات قبل از عمل جراحی رینوپلاستی:

به مدت دو هفته قبل از عمل از قرص آسپرین یا ترکیبات مشابه مانند ایبو پروفن، دیکلوفناک، پیروکسیکام ،ویتامین E,مکمل امگا ۳، و .. استفاده نکنید. در صورت لزوم استامینوفن دارویی بی ضرر می باشد. وجود هر گونه سرماخوردگی و جوش چرکی ناحیه صورت، تب خال را قبل از عمل به پزشک معالج اطلاع دهید.

 

دستورات پس از عمل جراحی رینوپلاستی:

لطفا با دقت پس از جراحی، نکات زیر را رعایت فرمایید:
پس از عمل جراحی بینی بسته به نوع جراحی و وسعت و خصوصیات بدنی شما تورم و کبودی در اطراف بینی و چشم ها وجود خواهد داشت. در روش جراحی پرزرویشن غیر تهاجمی که در سرویس اینجانب انجام میشود، موارد فوق به صورت حداقلی خواهد بود. بیشترین و متداول ترین تورم در روز دوم پس از عمل جراحی خواهد بود. جهت کنترل تورم و کبودی در ٤٨ ساعت اول پس از جراحی از کیسه یخ و پس از آن تا روز باز کردن آتل روی بینی از حوله گرم روی چشم ها و بینی استفاده کنید. گاز جلوی بینی را می توانید در صورت لزوم تعویض نمایید. جهت تخفیف تورم و کبودی هنگام استراحت از یک بالش اضافه زیر سر استفاده نمایید.
در چند ساعت اول پس از عمل فقط مایعات میل کنید. پس از آن در صورت تمایل می توانید از غذاهای نرم که احتیاج به جویدن زیاد نداشته باشد استفاده کنید. به آرامی مسواک بزنید. داخل بینی شما اغلب تامپون وجود ندارد. به جای آن تیوب سیلیکونی نرم با امکان تنفس وجود دارد. به ویدئو ضمیمه و توضیحات کامل ان در مورد اقدامات لازم در ۷-۱۰ روز اول پس از جراحی دقت فرمایید. در صورت ایجاد عطسه سعی کنید از دهان باز عطسه کنید و نه از راه بینی.
عینک را می توان روی آتل بینی گذاشت. حداقل به مدت ۶ هفته نباید عینک طبی یا آفتابی مستقیما روی بینی قرار گیرد، کنتاکت لنز پس از روز سوم بنا به دستور پزشک قابل استفاده است
اغلب کلیه بخیه های جراحی بینی شما جذبی است. لذا مشکلی زودرس از نظر درد در زمان خارج کردن انها، و در اینده از نظر عفونت بخیه های غیر جذبی داخل بافت بینی نخواهید داشت.

 

جراحی شما با نهایت ظرافت انجام خواهد شد. نتیجه نهایی، علاوه بر هنر جراح، به خصوصیات بافتی بینی شما نیز بستگی دارد. ظرافت حاصله از رینوپلاستی با پوست ضخیم و نازک یکسان نخواهد بود. ریکاوری و حصول نتیجه نهایی در مراجعه کنندگان با پوست ضخیم، طولانی تر و همکاری و صبر شما را میطلبد. ما در کنار شما هستیم و در صورت لزوم، تزریقات و داروهای ویژه برای شما تجویز میگردد.

 

 • جهت تمیز کردن لخته های خون خشک شده داخل بینی شما، استفاده از پماد ویتامین A, و شستشو با سرم موثر خواهد بود. توضیحات دقیق در ویدئو در سایت بسیار کمک کننده خواهد بود. ممکن است تا هفته ها پس از جراحی گرفتگی بینی شما به علت تورم مخاطی ناشی از جراحی وجود داشته باشد. استفاده از اسپری FLIXONASE به تسریع بهبودی این مسئله کمک خواهد کرد.
 • اگرچه معمولا پس از رینو پلاستی درد وجود ندارد، اغلب بیمار از احساس فشار در اطراف بینی در روزهای دوم و سوم پس از عمل شکایت دارند. در صورت درد شدید حتما با اینجانب یا دستیارم تماس حاصل فرمایید. اتل بینی شما ۷-۱۰ روز پس از جراحی به همراه تیوب داخل بینی برداشته میشوند. چسب زدن روی بینی پس از جراحی و زمان برداشتن آن بسته به نوع و وسعت جراحی متفاوت می باشد. چسب روی بینی شما باریک یک سانتی متری  3M یا KBM از نوع ضد حساسیت می باشد. لطفابه ویدئو های اموزشی نحوه تعویض چسب درسایت دکتر فرزان رضایی توجه فرمایید.
 • می توانید کارهای شخصی مثل آشپزی و خرید را در زمان برداشتن آتل انجام دهید.
 • می توانید به تدریج به ورزش هایی که احتمال آسیب زدن زیاد را ندارند بپردازید.
 • هیچ فعالیت شدیدی نباید حداقل تا ۳هفته وجود داشته باشد. ورزش های بدنسازی سبک پس از سه هفته و ورزشهای سنگین با احتمال ضربه به بینی پس از سه ماه با رعایت و مراقبت بینی از ضربه قابل انجام است.
 • از هر گونه تماس با گرمای شدید خورشید شامل استفاده از سولاریوم باید تا سه ماه پس از جراحی پرهیز گردد.
 • استفاده از سیگار و مشروبات الکلی در هفته های اول پس از جراحی منع پزشکی ندارند ولی باعث طولانی شدن روند ریکاوری جراحی شما میشوند.
 • چسب زدن پس از جراحی شما، بین یک تا سه ماه طبق وضعیت بینی شما متفاوت خواهد بود.
 • تا ۶ هفته پس از جراحی استفاده از عینک ممنوع خواهد بود.
 • داروهای پس از عمل شما شامل کپسول سفالکسین، آنتی هیستامین ها و مسکن خوراکی استامینوکدئین خواهد بود که طبق دستورالعمل مصرف خواهید کرد.
 • تب ضعیف پس از جراحی طبیعی می باشد. گاها از داروهای خواب آور جهت آرامش شما پس از عمل استفاده می گردد.
 • استفاده از پمادهای موضعی مانند ویتامین A جهت ترمیم مخاط داخل بینی کمک کنترل می باشد.
 • جهت جلوگیری از خشک شدن ترشحات داخلي يبني استفاده از قطره کلروسدیم ۰/۶۵درصد یا پاشیدن سرم فیزیولوژیک با آب پاش داخل بینی کمک کننده خواهد بود. ویدئو داخل سایت شامل توضیحات کامل موارد فوق میباشد.
بیشترین و واضح ترین کاهش تورم بینی در 4 هفته اول پس از برداشتن پانسمان های خارجی رخ می دهد. تورم بینی پس از رینو پلاستی بسته به وسعت جراحی، ضخامت پوست بیمار، مقدار و نوع استئوترمی بیمار و تکنیک بکار رفته در جراحی می تواند بسیار متفاوت باشد. ویزیت های دوره ای شما، پس از برداشتن اتل و بسته به وضعیت بینی و نوع جراحی، به شما اطلاع داده خواهد شد.
معمولا در تکنیک جراحی باز تورم بیمار بیشتر از تکنیک های جراحی بسته رینوپلاستی می باشد. تورم بینی پس از جراحی در یک پریود ۶ ماه تا یک ساله از بین می رود. به عنوان یک قانون سرانگشتی ، رفع تورم قسمت پیرامید بینی (استخوانی) قسمت میانی بینی و نوک بینی به ترتیب حداقل پس از سه ماه ، ۶ ماه ، ۹ تا ۱۲ ماه طول می کشد. حصول نتیجه نهایی در جراحی زیبایی بینی مثل تمامی جراحی های دیگر درمانی و یا غیر درمانی نیاز به صبر و همکاری شما با پزشک معالج دارد.
از انجا که جراحی ترمیمی نتایج بسیار غیر قابل پیشبینی دارد، لذا ازنظر پزشکی، فقط در موارد مشکلات بزرگ ظاهری و تنفسی داخلی توصیه میگردد. بجز موارد خاص، جراحی ترمیمی قبل از حداقل یکسال ریسک بالای تخریب بافت های بینی و عوارض شدید به همراه خواهد داشت.

ضمن تشکر از حضور شما به‌عنوان مراجعه کننده به تیم‌جراحی رینوپلاستی و پلاستیک صورت دکتر فرزان رضایی، ارزومند بهترین ها را برای شما داریم.

 

بازگشت به صفحه قبل