حداقل و حداکثر سن عمل بینی | بهترین بازه سنی برای رینوپلاستی

زیبایی حس خوبی است که همه ما از تجربه کردن آن لذت می بریم. امروزه روش های متنوعی برای رفع عیب و ناهنجاری های ظاهری که از جذابیت چهره می کاهد ابداع شده است و عمل بینی یکی از پر طرفدارترین روش ها برای دستیابی به این هدف مهم است. در این میان برای بهره مند شدن از مزایای این فرایند زیبایی پر طرفدار ، سن مناسب عمل بینی یکی از فاکتورهای تعیین کننده است و بهتر است بدانیم که آیا سن می تواند یک عامل محدود کننده برای عمل زیبایی بینی باشد یا اینکه حداقل سن برای عمل بینی یا حداکثر سن جراحی زیبایی بینی چقدر است و چه سنی بهترین زمان برای انجام رینوپلاستی محسوب می شود. پاسخ به این سوالات و سوالات بیشتر در ادامه آمده است.

 

سن مناسب عمل بینی - دکتر فرزان رضایی

 

علت اهمیت سن برای اقدام به عمل بینی

از نظر یک جراح بینی خوب ، بهترین سن برای اقدام به عمل بینی زمانی است که بینی به رشد کامل رسیده و سن مناسب عمل بینی محقق شده باشد. معمولا بینی بعد از 16 تا 18 سالگی به رشد کامل فیزیکی می رسد. علت اهمیت و لزوم تکمیل دوره رشد فیزیکی بینی این است که اگر در زمانی که بینی هنوز در حال رشد کردن است اقدام به عمل بینی کنیم ، زمانی که بینی بعد از عمل روند رشد نرمال خود را ادامه می دهد ، نتیجه جراحی دستخوش تغییرات منفی و ناخوشایندی قرار خواهد گرفت.
از طرف دیگر ، در دوره نوجوانی ممکن است فرد تحت تاثیر احساسات تصمیم گیری کند و با مشکلاتی در مراحل بعد ، روبرو شود از اینرو بهتر است تا زمان پایان دوره نوجوانی که فرد تا حدودی از نظر بلوغ فکری هم به تکامل می رسد ، دست نگه دارید.

عمل بینی در دوره نوجوانی

نوجوانان به اقتضای سن شان به جذابیت های ظاهری اهمیت زیادی می دهند و در صورت وجود ایراداتی در ظاهر از جمله بینی ، ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهند یا نگران قضاوت دیگران در خصوص ظاهرشان باشند.
اما با توجه به اینکه در دوره نوجوانی معمولاً رشد بینی کامل نشده است و سن مناسب عمل بینی فرا نرسیده ، از این رو در صورت اصرار ورزیدن نوجوان به انجام عمل بینی با تکنیک های مختلف و مدرن از قبیل جراحی نوک بینی پلی گون یا پرزرویشن رینوپلاستی یا تکنیک های دیگر ، بهتر است با انجام یک گفتگوی شفاف و دوستانه با جراح بینی خوب ، انها را متقاعد کنیم که تصمیم گیری از روی احساسات می تواند سلامت و زیبایی ظاهری آنها را دستخوش تاثیرات منفی کند. از این رو لازم است نوجوان تا زمان تکمیل رشد بینی دست نگه دارد تا با انجام این عمل در زمان مناسب ، بهترین نتیجه را سهم خود کند.

آیا می توان عمل بینی در سنین بالا انجام داد؟

معمولاً بهترین سن برای انجام عمل بینی ، دوره ای است که پوست هنوز خاصیت کشسانی و ارتجاعی خود را از دست نداده است. با توجه به اهمیت و نقش موثر پوست در نتیجه عمل بینی ، اگر داوطلب جراحی زیبایی بینی هستید بهتر است عمل خود را بیش از حد به سنین بالا موکول نکنید. بینی اغلب بین 25 سالگی تا 45 سالگی بیشترین خاصیت ارتجاعی را دارد و معمولاً این بازه سنی ، بهترین زمان و سن مناسب عمل بینی برای انجام عمل بینی است. اما این بدان معنی نیست که افراد بالاتر از این سن ، نمی توانند تحت جراحی بینی ، ایرادات بینی خود را درمان کنند. زمانی که فرد از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد ، در هر سنی می توان برای عمل بینی اقدام کرد.

بهترین سن برای جراحی بینی

سن مناسب جراحی زیبایی بینی در افراد مختلف ، بنا به شرایط آنها متفاوت است. این جراحی پر طرفدار خوشبختانه محدودیت سنی خاصی برای افراد ندارد و تا زمانی که از سلامت کامل برخوردار باشید و رشد بینی شما به اتمام رسیده باشد می توانید تحت این فرایند زیبایی ، ایرادات بینی خود را در سن مناسب عمل بینی رفع کرده و به جذابیت چهره تان بیافزایید.

حداقل سن برای عمل بینی

رشد بینی معمولاً بین 16 تا 18 سالگی به نقطه ثابتی می رسد. قبل از سن مناسب عمل بینی معمولاً جراحی بینی به دلیل ادامه داشتن رشد غضروف و استخوان ها توصیه نمی شود چون می تواند نتایج منفی را به همراه داشته باشد. بعد از پایان رشد بینی ، پس از انجام معاینات پزشک و تشخیص ایشان فرد می تواند برای این فرایند اقدام کند.

حداکثر سن برای عمل بینی

افراد حتی در دهه های پنجم و ششم زندگی خود نیز می توانند برای عمل بینی اقدام کنند اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که افزایش سن ، سرعت ترمیم زخم ها را کاهش می دهد و از طرف دیگر ، پوست تا حدودی خاصیت کشسانی خود را از دست داده است. از طرف دیگر ، بیهوشی در سنین بالاتر می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد و این عوامل ممکن است محدودیت هایی را در اجرای این فرایند زیبایی موجب شود.

رشد بینی در چه سنی کامل می شود؟

تکمیل روند رشد بینی در مختلف ، متفاوت است. اما اغلب در دختران تا 16 سالگی و در پسران تا 18 سالگی ادامه دارد. پزشک در طول مشاوره با معاینه کامل بینی ، وضعیت رشد آن را بررسی کرده و در خصوص مساعد بودن یا نبودن شرایط برای انجام عمل ، تصمیم گیری می کند.

Message Us on WhatsApp