جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد؟

آناتومی بینی استخوانی به گونه ای است که بخش عمده ی بینی  از استخوان تشکیل شده است و کمتر بافتهای غضروفی دیده می شود. این بینی ها معمولا دارای برجستگی هایی در ناحیه پل بینی می باشد. این برجستگی ها قوز بینی نامیده می شوند که اغلب جراحی بینی استخوانی با هدف رفع قوز بینی انجام می شود. برای رفع این قوز، آن را کوچک کرده یا قسمتی از آن را طی جراحی برمی دارند. این جراحی به دو روش جراحی با برش و جراحی با لیزر انجام می شود که روش لیزر روش مناسبی نیست زیرا تغییرات زیادی در بینی فرد ایجاد نمی کند.

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

روش های جراحی بینی قلابی

بینی قلابی یا رومی نوعی از بینی استخوانی می باشد که دارای قوزی در روی بینی می باشد.برای از بین بردن قوز این نوع بینی از کوچک کردن قوز بینی استفاده می شود. این کار به دو شیوه جراحی باز و بسته انجام می شود. در روش جراحی باز، نوک غضروف ها از طریق برش در نواحی خارجی بینی برداشته می شود که به آن ترمیم غضروف آلار یا بالی می گویند.عمل باز برای جراحی با ایجاد تغییرات زیاد و پیچیده استفاده می شود. روش جراحی بسته با ایجاد تغییراتی در داخل بافتهای بینی انجام می شود. این روش جراحی برای مواردی که نیاز به تغییرات جزئی در بینی استخوانی لازم است انجام می شود. در مواردی فرورفتگی در ناحیه پیشانی و بینی وجود دارد که در نگاه اول برجستگی بینی به چشم می خورد. در صورتی که  تشخیص پزشک جراح درباره علل این فرورفتگی، قوز بینی باشد، ترمیم قوز بینی انجام می شود.

دلایل وجود قوز بینی استخوانی

 1. مادرزادی: افراد از بدو تولد به دلایل ژنتیکی دارای قوز بینی می باشند.
 2. ایجاد قوز به دلیل ایجاد ضربه در اثر حادثه که معمولا در شکستگی های بینی اتفاق می افتد.
 3. ایجاد قوز در اوان کودکی بر اثر ضربه که به تدریج پس از تکمیل فرآیند رشد به طور واضحی نمایان می باشد.

کوچک کردن بینی استخوانی

بیشترین جراحی بینی استخوانی با هدف کوچک کردن بینی و کاهش ارتفاع بینی صورت می گیرد.این عمل با برداشتن قسمت برجستگی روی پل بینی انجام می شود. در مواردی هم با تراشیدن استخوان واقع بر پل بینی ، برجستگی روی بینی رفع می شود. این عمل به دو شیوه باز و بسته انجام می شود. در مواردی با ایجاد تغییراتی در بافت های غضروفی نوک بینی، برجستگی ها  و قوز بینی را می توان از بین برد.

بوی بد بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی افراد به مسائلی دچار می شوند که نیاز به رفع آن دارند. یکی از این مسائل احساس بوی نامطبوع در بینی می باشد که ممکن است تا مدت طولانی طول بکشد. بوی نامطبوع علاوه بر اینکه خود فرد را دچار مشکل می کند باعث اذیت اطرافیان نیز می شود. در برخی موارد بوی بد ناشی از عفونت های بعد از جراحی بینی می باشد که دارای علائمی می باشد نظیر :

 1. تب
 2. قرمزی بینی
 3. بوی بد در محل بخیه
 4. احساس درد زیاد
 5. التهاب و تورم

جراحی زیبایی بینی از روبروو

دلایل بوی بد بینی

بوی بد بینی بعد از جراحی طبیعی بوده و از یک هفته تا یک ماه ممکن است وجود داشته باشدکه با استفاده از شستشو به وسیله سرم و نخ بینی این بوی نامطبوع از بین می رود. زمانی این بو بد نگران کننده می باشد که بوی بد تا ماهها به طول می انجامد. این مشکل دارای عللی به شرح ذیل می باشد:

 1. عفونت بینی بعد از جراحی

در برخی جراحی های بینی  استخوانی از بخیه معمولی استفاده می شود که قابلیت جذب را ندارد. در مواقعی که این بخیه ها در بینی باقی بماند فضایی بین پوست و اعضای داخلی بینی ایجاد کرده که فضایی مناسب برای رشد میکروب ها را ایجاد می کند. این میکروب ها به تدریج باعث ایجاد عفونت در بینی می شود که به همراه آن بوی بد استشمام می شود.

 1. سابقه بیماری دیابت و سایر عفونت ها در فرد ممکن است باعث ایجاد عفونت در بینی بعد از جراحی شود .
 2. در برخی جراحی های بینی بافت های مرده و مخاط و استخوان بینی در اثر از بین رفتن شاخک زیرین بینی بدون پوشش می ماند. این عمل باعث ایجاد زمینه برای رشد میکروب ها شده و عفونت را ایجاد می کند . در این موارد مصرف آنتی بیوتیک با تجویز پزشک توصیه می شود.
 3. مشکل سینوزیت : در افرادی که سابقه عفونت سینوس داشته یا در حال حاضر دارای سینوزیت هستند امکان عفونت بینی پس از جراحی وجود دارد. در این گونه افراد مصرف آنتی بیوتیک تجویز می شود که درمان آن موقتی بوده و پس از بهبودی کامل بینی باید ان را درمان کنند.
 4. گرفتگی سوراخ بینی باعث مسدود شدن مجرای بینی می شود که این مشکل مانعی در خروج ترشحات بینی ایجاد کرده و باعث عفونت می شود. که در این موارد از سرم های شستشوی بینی می توان برای رفع این مشکل استفاده کرد.

 

برخی از خدمات دکتر فرزان رضایی جراح زیبایی صورت و بینی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرزان رضایی جراح زیبایی صورت و بینی